| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in anul 1 la facultatea de chimie, iar vara aceasta vreau sa dau la medicina, retragandu-mi dosarul de la cealalta facultate. Am sunat la UMF Timisoara sa ma interesez daca va trebui sa platesc un an si uitati peste ce am dat : Conform art. 15 din Regulamentul privind inscrierea si inmatricularea studentilor, "studenţii care au beneficiat de finanţare de la bugetul de stat, integral/parţial, pentru un program de studii universitare de licenţă, finalizat prin examen de licenţă/nefinalizat, pot fi înscrişi şi înmatriculaţi în anul I, în urma promovării concursului de admitere la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Victor Babeş" din Timişoara, numai pe locurile cu taxă, fără drept de reclasificare pe locurile bugetate."

Este legal asa ceva? Sa fac doar un an la buget, si ei sa ma repartizeze pe locurile cu taxa pentru toti cei 6 ani fara drept de reclasificare?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista autonomie univeristara, asta inseamna ca pot face ei reguli de genul asta si tu te supui daca vrei, daca nu te inscrii in alta parte. Nu e nimic ilegal, nu sunt nici macar sa aiba locuri bugetate, pot fi toate locurile platite, este o decizie a facultatii. Cauta-ti alta facultate, cu reguli mai prietenoase, care sa iti permit sa faci doar anul I la taxa si restul la buget (daca ai medie)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai inteles tu bine, este vorba doar de anul I, numai in acest an poti fi numai pe locurile cu taxa. In anii urmatori poti trece pe un loc bugetat, in functie de rezultatele anului I.

| Ale0101 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Crede-ma ca nu... mi-au spus in fata, ca si daca am fost 1 zi la buget, tot voi fi repartizata la taxa pe toti cei 6 ani, fara sa am dreptul sa fiu reclasificata la buget. Daca trebuia sa platesc doar un an, chiar intelegeam, si mi se parea corect. Dar nu asa, toti cei 6 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ale0101):

Inseamna ca asa au interpretat ei prevederea din L.1/2011 privind faptul ca nu se pot face 2 facultati la buget si numai una si se aplica reglementarea lor.

| angus35 a răspuns:

In mod normal trebuia sa fii 1 un la taxa si 5 ani la buget(daca ai medie de buget). Acolo probabil se refera doar la primul an.Cel mai bine ar fi sa ii suni si sa ii intrebi.