| Luci88 a întrebat:

sunt in strainatate si mi-a expirat buletinu si pasaportu! si voiam sa intreb daca poate cineva din familie sa imi faca pasaportu? sa trimit eu o poza si copie de buletin! poate face ceva? va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, trebuie sa mergi personal sau o persoana imputernicita de tine prin procura speciala.
Nu vreau sa te intristez dar sunt aproape sigur ca nu o sa-ti faca nimic daca nu te prezinti personal in tara, avand in vedere ca ti-au expirat ambele acte. Pentru venirea in tara poti obtine un titlu de calatorie de la ambasada noastra, valabil doar pentru revenirea in tara.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, dar numai daca ii trimiti o procura speciala pentru aceasta. Procura se face la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara in care esti.
De altfel pasaportul se poate obtine si de catre tine, tot de la reprezentanta diplomatica a Romaniei. O sa ai probleme in obtinere, avand in vedere ca ambele acte sunt expirate.

| Luci88 explică (pentru Ioandelasal):

Daca trimit certificat de nastere in original, si o copie de buletin, si o poza, nu poate sa mi se faca pasaport? va multumesc

| Luci88 explică (pentru Ioandelasal):

Da asa este, pot face pasaport dar mai intai trebuie sa imi fac un titlu de calatorie de la ambasada Romaniei, si dupa imi pot face pasaport-ul! iti multumesc Ioandelasal

| Luci88 explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc frumos! Raspuns Chistigator! Am sunat la Ambasada RO si asa este!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Luci88):

Nu poti, trebuie sa mergi personal sau o persoana imputernicita de tine prin procura speciala.
Nu vreau sa te intristez dar sunt aproape sigur ca nu o sa-ti faca nimic daca nu te prezinti personal in tara, avand in vedere ca ti-au expirat ambele acte. Pentru venirea in tara poti obtine un titlu de calatorie de la ambasada noastra, valabil doar pentru revenirea in tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, poza se face de catre ei, plus ca trebuie sa iti ia amprenta digitala.

| Tybytsa a răspuns:

Copie de pe buletin si certificatul de nastere, daca nu le poti trimete in original si se pot schimba.Bafta!

| Luci88 explică (pentru Tybytsa):

Am in tara, certificat de nastere copie de buletin, se poate schimba pasaportu? cred ca si poza trebuie sa trimit nu?