| Eva90 a întrebat:

Buna sunt insarcinata in 5 luni si am contract pe perioada determinat, imi va prelungi contractul de munca pe 3 luni, din 1 noiembrie pana in 1 februarie, data probabila in care trebuie sa nasc este de 15 fenruarie.
Ma puteti lamuri va rog daca beneficiez de concediu pre si post natal? Si cum mi as putea lua cele 42 de zile de postnatal obligatorii daca eu nu mai sunt sub contract?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, vei beneficia atat de concediul de maternitate (pre si postnatal) cat si de indemnizatie. Conditia este sa fi cotizat cel putin o luna in ultimul an pentru contributia de concedii si indemnizatii.--- vezi, in link, confirmarea celor de mai sus :https://www.avocatnet.ro/......st-an.html

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bun raspuns il au cei de la firma unde esti angajată, ei stiu bine legile si îi poti întreba dat fiind faptul că esti angajata lor, ce varsta ai? In ce domeniu lucrezi sau ai lucrat? Si nu în ultimul rînd sarcină ușoară.

| Eva90 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lucrez in domeniu bancar si am 23 de ani.multumesc