| Raresilk a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema.
Pana la urma stiu ca situatia aceasta e din vina mea, dar vreau sa stiu ce pot face.
Saptamana trecuta am fost acostata de un tanar flacau plin de entuziasm care nu mai inceta in a-mi spune cate oportunitati as avea daca as lucra ca model in minunata lor agentie.
Momentan sunt in cautare de noi oportunitati si experiente, deci... am fost victima perfecta. Sincera sa fiu, nu cred ca sunt sau am fost vreodata pregatita pentru ceea ce am patit.
Intru frumos in sediul lor, care nici macar nu avea un logo, ceva pe usa, dar nah, eram incantata de o noua experienta. Acolo fac cunostinta cu o tipa care imi spunea cat de multe avantaje sunt, cum poti castiga in jur de 200-300 de euro per sedinta foto, cum ai la dispozitie makeup artisti, fotografi profesionisti si chiar si produsele folosite care iti revin (produse de la Dove, MAC, L'Oreal, etc.).
Imi zice ca trebuie sa achit o taxa de 100 de lei (taxa nereturnabila) pentru a ma inscrie si a mi se face 3 poze pe care sa le puna ei pe site-ul lor (care arata foarte dubios, tind sa adaug). Imi noteaza datele pe o foiae, iar cand ajunge la a-si completa numele ei si al celui care m-a racolat, tipa scrie doar doua prenume. Imi face in sictir 3 poze, nici macar nu a incercat niste unghiuri sau zoom-uri diferite, dupa care ma prezinta directoarei.
Foarte prietenoasa initial tipa, incepe sa vorbeasca despre ea, despre cariera, relatii, etc. Pare totul ok. Pare.
Imi spune dupa ca trebuie achitata o taxa de 300 de euro pentru o sedinta foto profesionala din care vor selecta un numar de poze pentru un portofoliu pe baza caruia ma vor promova ca model.
Imi arata si contractul pe un an, care sincer prezenta o diferenta ca de la cer la pamant fata de ceea ce mi se spusese initial (ca sa nu mai spun ca avea greseli gramaticale, dar pe alea le observasem prea tarziu). Dar, eram asa de nerabdatoare incat nu l-am citit in profunzime si l-am semnat. Am achitat deja o parte din suma pentru sedinta, urmand ca restul sa il achit in rate. Am programat sedinta foto pentru saptamana viitoare si aia a fost.
Cand m-am intors acasa, primul lucru pe care l-am facut a fost sa caut adresa figurata pe contract, numele firmei, orice. Ghiciti ce am gasit? Nimic. Nici pagina de Facebook, nici nimic.
Dupa mai multe cautari, am ajuns la o concluzie revelatorie: Mi-am luat teapa.
Am mai citit zeci de povesti ale oamenilor care au fost fraieriti de astfel de firme. Nu si-au primit niciodata pozele, faima promisa, banii inapoi, etc.
Inca nu am fost la sedinta si nici nu am achitat restul sumei, dar un lucru e sigur, vreau sa reziliez contractul. Stiu ca escrocii vor insista sa le dau restul banilor, iar rezilierea, conform contractului se poate face in minim 30 de zile. Si chiar si atunci, multi oameni nu au mai primit confirmarea rezilierii.
Ma simt foarte disperata momentan. Si da, sunt constienta de cat de fraiera am fost.
Absolut toate povestile despre oamenii care au incercat sa isi ia banii inapoi sau sa incheie orice fel de activitate cu firmele de genul au ceva in comun: directoarele firmelor au devenit obraznice si chiar agresive.
Din nou, stiu ca este in mare parte vina mea ca m-am lasat prostita de niste dulcegarii strategice, dar vreau sa ies din situatia asta intr-un mod cat mai pasnic posibil. Ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita-le rezilierea, de comun acord, a contractului. Daca nu vor sa o faca atunci singura cale legala este prin instanta de judecata, asa ca vorbeste cu un avocat.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca firma din "contract" nu se poate gasi la o cautare pe Google, atunci (si doar atunci) este clara escrocheria!
In acest caz, iti recomand sa mergi la "fortele de munca" cu "contractul" si verifica si la ei firma.
Daca nici la ei nu sunt in evidenta, atunci depune plangere la politie!

Daca totusi se confirma firma, atunci le poti trimite o notificare prin care sa le anunti renuntarea ta uilaterala la contract.
Un avocat /jurist profilat pe relatii de munca te poate ajuta in aceste demersuri.

| sierra1 a răspuns:

"dar un lucru e sigur, vreau sa reziliez contractul" - cred că e corect ce ți-ai propus. E o experiență!

| doctorandus a răspuns:

N-ai spus daca esti minora. Daca esti minora, nu poti semna contracte si contractul n-are nicio valoare.

| JackR a răspuns:

Batranii aveau o vorba "pe unde esti prost, te doare?". La tine se pare ca s-au incurcat putin lucrurile, in loc sa te doara capul, te doare cardul.

| kopli a răspuns:

Inselatoria e veche. Sincer, ma mir ca nu ai citit si nu ai stiut nimic dspre ei. Vrei rezilierea contractului. S-ar putea nici sa nu-i mai gasesti. Ti-au spus sa astepti sa te cheme pentru sedinta foto. Asteapta! Nu te vor chema. Dar daca ii mai gasesti la acel sediu si vrei sa vorbesti cu ei, iti vor cere restul de bani. Am citit ce povestea un barbat cum, impreuna cu sotia s-au lasat pacaliti. Niciunuia nu i s-a parut nimic suspect.
Fa plangere la Politie. Politia ii stie, e plina tara de ei.
Da, si pe mine m-au acostat. Cand mi-au spus ca trebuie sa dau bani, am intrebat: de ce?
-Pai, fotografii, bla-bla-bla.
-Adica tot eu va platesc ca sa va fac publicitate (la produse cosmetice)?
-E garantie ca veniti cand va chemam.
Ei, asta-i culmea! Daca pot castiga bani usor, sigur ca vin. Dati-mi voi o garantie ca ma veti chema! Si am plecat fara sa platesc nimic. In urma mea, unul striga ceva de o oportunitate la care dau cu piciorul. Dar ei castigau in orasul meu 12.000 lei pe zi. Asa spunea presa, eu nu i-am numarat.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Îți recomand sa te duci la politie ca sa îi anunți de firma fantoma, ca măcar alții sa nu pățească la fel, iar poate te va ajuta politia cu niște sfaturi. Se mai întâmplă, nu te supără, faptul e consumat! Succes!

| Claxon987 a răspuns:

Sa mergi la politie as recoamnda, si da este veche aceasta smecherie ma mir ca inca mai este practicata, si acum 15 ani tot acelasi mod de operare il aveau

| Extraterestru2 a răspuns:

Și eu aș zice să mergi la poliție. Ei te pot sfătui cel mai bine. Poate o să ai noroc și o să rezolvi problema.
Baftă și atenție multă pe viitor!