| Dana1111 a întrebat:

.Sunt minora, si vreau sa plec in Italia de sarbatori.am inteles ca am nevoie de o procura, si cei de la compania aeriana mi-au spus sa scriu pe acea procura ca pot merge cu toate companiile aeriene, pentru ca nu imi pot da un nume de insotitor...Si am inteles ca trebuie sa scriu si la cine merg, datele si numele de telefon..Mai am nevoie si de altceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie (nu procura) a ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in Italia, indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion si persoana la care vei sta acolo (nume, prenume si adresa). Notarul stie ce trebuie sa scrie in declaratie.

| alessia5158 a răspuns:

Vei gasi modelul declaratiei notariale(in format pdf) daca intrii pe site-ul Politiei de frontiera:http://www.politiadefrontiera.ro/
Pentru a gasi modelul urmeaza pasii :conditii de calatorie->cetateni romani->conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori-> continutul si forma declaratiei notariale( model in format pdf)

suntserios
| suntserios a răspuns:

De acordul ambilor parinti