| alice2712 a întrebat:

Sunt nascuta pe 27 decembrie, cand am facut buletinul la 14 ani, mi-a fost eliberat in 2015 in ianuarie. Acum am facut 18 iar buletinul meu este valabil pana pe 27.12. 2019. Trebuie sa l schimb ca am facut 18 sau cand expira?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa-l preschimbi doar cand expira, depunand actele cu 15 zile inainte de data expirarii. Se pot depune si cu maximum 180 de zile inainte de data expirarii.

| darrio2007 a răspuns:

Inainte sa expire. Pe buletin nu scrie ca e valabil pana implinesti tu 18 ani. Ci data cand expira.

| UnPisic a răspuns:

Din cate stiu poti sa iti faci buletin si cu 6 luni inainte sa faci 18 ani. Eu zic totusi sa-l schimbi dupa ce faci 18 ca sa nu te mai chinui cu el dupa. Din punct de vedere legal nu stiu daca are ceva daca ai buletin de 'minor' care inca e valabil dar e mai bine sa fii sigura ca daca o sa ai nevoie de el, n-o sa fie nici o problema.

| OpreaAlin a răspuns:

Poti sa depui actele pentru noul buletin inainte ca acesta sa expire, preferabil cu cateva zile inainte.