| geogeogeogeo1 a întrebat:

Bună!
Sunt studentă și as avea o curiozitate : dacă in viitorul apropiat aș rămâne însărcinată, pot primi indemnizație? Dacă da, de câți bani dispun?
Iar după terminarea celor doi ani, m-as putea întoarce la facultate, să o continui de unde am rămas?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi indemnizatia de crestere a copilului, la nivel minim, in prezent de 1.250 lei pe luna.
Conform OUG nr.111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2)Cuantumul indemnizaţiei lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului. Cuantumul minim al indemnizaţiei lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2, 5 la valoarea indicatorului social de referinţă, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăşi valoarea de 8.500 lei."
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
m)frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua şansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă ori de master, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei Naţionale, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale;"
Dupa aceasta te poti reintoarce la facultate.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine termina scoala lasa sarcina esti prea tînără sa faci un copil, si cine ti l creste, părintii tai? Daca cel cu care faci un copil nu te va ajuta, nu va dori copilul, dupa ce i ti termini facultatea te casatoresti si faci cîti copii vrei, un copil are nevoie si de mamă si de tată, tu acum te gîndesti numai la banii care îi vei primiide la stat, dar la fericirea copilului nu te gîndesti?

| geogeogeogeo1 explică (pentru anonim_4396):

Va rog sa nu vorbiti fără să nu stiti!
Sunt căsătorită deja. Suntem stabiliți în mare parte. Nu ma gândesc la niciun ban, doar aveam nevoie sa fiu informată! Nu mai vorbiti înainte să cunoașteți.
Mulțumesc