| Crisss98 a întrebat:

Bună T. P. U, am o problemă foarte mare, eu stau cu un băiat de 21 de ani și eu fac 17 în august iar mama și tatăl meu s-au despărțit, urmează sa bage și divorț și tata vrea sa îl dea in judecata pe prietenul meu ca sta cu o minoră. Poate sa facă asta?
Va rog ajutați-mă!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are de ce sa-l dea in judecata pe prietenul tau si chiar daca il da nu rezolva nimic. In judecata poate doar sa solicite obligarea ta sa te reintorci la domiciliul lui, dar nu este sigur ca va obtine castig de cauza, mai ales daca ai avut motive intemeiate pentru plecare. Daca intra si in divort cu atat mai mult nu va avea castig de cauza, tu poti alege sa stai cu mama ta.
Si nu te lua dupa raspunsurile de pana acum, majoritatea nu au habar de legislatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa Nevermore! Vorbeste cand ar trebui sa doarma. Codul civil spune asa:
Art. 272

Vârsta matrimonială

(1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.

(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.

(3) Dacă unul dintre părinţi este decedat sau se află în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt părinte este suficientă.

(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientă încuviinţarea părintelui care exercită autoritatea părintească.

(5) Dacă nu există nici părinţi, nici tutore care să poată încuviinţa căsătoria, este necesară încuviinţarea persoanei sau a autorităţii care a fost abilitată să exercite drepturile părinteşti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu a intretinut relatii sexuale cu tine inainte sa implinesti 15 ani nu are prea multe de patit

| anonimg a răspuns:

Poate sa il dea in judecata. Daca mama ta ar tine cu tine si se poate dovedi ca nu te intelegi cu tatal tau (ca viata ta este mai buna cu prietenul tau decat cu tatal tau), atunci tatal tau nu prea ar avea castig de cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică el poate orice, dar nu văd logica

| Aube a răspuns:

Da, poate. Pentru ca esti minora.
De fapt, poate face o simpla sesizare la politie si concubinul tau va avea mari probleme.

| Aube a răspuns (pentru Aube):

Si de fapt ai doar 16 ani. Vei face 17 abia peste jumatate de an.

| Crisss98 explică:

Mulțumesc tuturor, m-am interesat mai bine și poate sa îl dea in judecata dar nu ii face nimic dacă eu aprob ca nu ma ține cu forța lângă el și nu mă obligă să stau cu el, dacă mă obligă și mă ține cu forța lângă el da poate sa pățeasca multe.

| xRlly a răspuns:

Da, daca prietenul tau are peste 18 ani si tu ai sub 18.