Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Tati a murit acum 3 ani, iar unchiu (fratele său) a luat toată moștenirea. Eu mai am încă 6 frați, dar tati fiind în metastază, pe moarte i-a semnat actele lui unchiu, așa că noi n-am mai avut nici un drept. Toată moștenirea a luat-o el. Întrebarea e... Acum se mai poate face ceva pentru a ne câștiga dreptul? Sora mea vrea să meargă în instanță, dar unchiu ne spune că nu mai putem face nimic și doar o să pierdem bani degeaba. Teoretic, e dreptul nostru, al copiilor. Dacă e cineva care cunoaște, vă rog să îmi spuneți. Mulțumesc!

PS: îmi cer scuze dacă nu am selectat bine categoria

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiii si sotia decedatului (daca traia la momentul decesului) sunt mostenitori rezervatari si au dreptul legal la jumatate din mostenire, chiar daca cel decedat a instrainat bunurile mostenirii cand traia prin acte gratuite (donatie) sau a lasat altcuiva mostenirea prin testament. Trebuia sa solicitati deschiderea procedurii succesorale imediat dupa deces, la un notar public si atunci s-ar fi aflat care este situatia.
Daca tatal a vandut unchiului si in contul vanzarii nu a primit bani atunci este vorba de o donatie deghizata si poate fi anulata printr-o actiune in justitie.
In orice caz este bine sa consultati imediat un avocat, sa prezentati situatia exacta si toate actele relevante ce le aveti si acesta va poate sfatui ce sa faceti in continuare.

| mgtow a răspuns:

Daca va fraierit unchiul va face puscarie + deapagubiri sa va returneze. La un avocat trebuie sa mergeti ala are putere nu notarul. Notarul semneaza acte si atat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Voi după moartea tatalui a ti facut succesiunea? Atunci trebuia facută, nu a ti facut o a cîstigat fratele lui unchiul vostru, acum după 3 ani este c am tîrziu sa faci succesiune, dar poti discuta cu un avocat.

| Adelina13062014 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Se face și la 7 ani, dar costa mult. De asta e bine sa o facă atunci înmormântare. Am doua mătuși sunt surori și am făcut succesiunea după 7 ani și au dat undeva la 4300 de lei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Adelina13062014):

Taxa de succesiune nu depinde de când o faci ci de valoarea bunurilor moștenite.

| doctorandus a răspuns:

Dacă sunteți copiii lui în acte sunteți moștenitori rezervatari. Mergeți la un avocat, cu condiția să fie mult de moștenit, altfel veți plăti pe avocat și procese mai mult decât face moștenirea.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Tati avea... Terenuri și casă, era patron în construcții, deci moștenirea e destul de mare, dar unchiu a vândut de atunci un teren

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce baza a vindut jegosul terenul? Mama, mor!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cred ca nemernicul ala merita batut. Al naibii de jegosi care fac de-astea. Mama ce pot sa ma enervez cand aud asa ceva!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Vorbește cu un notar. Informațiile la notarul de stat sunt gratuite. Avocații costa bani si sunt mai corupți decât notarii.

| aumih16 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic spun! eu cred ca trebuia impartita in mod egal!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum le-a instrainat?

| Marbea a răspuns:

Da, poti, mergi la notar sa faci succesiunea. Chiar daca a lasat mostenire in scris voi, mostenitorii directi trebuie sa semnati la notar ca sunteti de acord. Nu te lasa influentat de ce spune unchiul, mergi la un notar, discuta cu el. Costa ceva, dar nu ramai pierdut.

| anonim_4396 explică (pentru Marbea):

E posibil să aibă acte false atunci? Pentru că el nu a vrut să ne arate nici un act

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci vorbește cu Poliția că îl suspectezi că și-a însușit ilegal mare parte din moștenire. Sigur, dacă a lăsat două Dacii 1300 nu merită efortul.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu a vrut să arate nimic, vă minte.

| Fancyuiop a răspuns:

A se vorbi cu un notar. Dreptatea există și unchiul vostru, dacă are inimă nu s-ar împotrivi. Urât din partea lui, foarte urât.

| anonim_4396 explică (pentru Fancyuiop):

Ne-am interesat azi la un notar, dar nu se mai poate face nimic. Tati era în viață când unchiu a făcut demersurile pentru a pune mâna pe tot, i-a semnat actele cu 2 săptămâni înainte să moară, deci practic tati nu a mai lăsat nici o moștenire pentru că deja o luase unchiu. Nu știm ce acte a semnat tati, dar cel mai probabil a fost un contract de vânzare-cumpărare... Vă mulțumim tuturor pentru răspunsuri oricum!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se poate ataca in instanta actul respectiv, mai ales ca a profitat de o stare de vulnerabilitate

| Adelina13062014 a răspuns:

Cauta Avocat Cuculis Adrian happy.

| Ovidadaudinbuci223 a răspuns:

Poate minte de intai aprilie.
nu stiu ce za zic.
totusi succes
cu drag ovidadaudinbuci223 :*