| EmiBluey a întrebat:

Timp de aproximativ 15 ani tatal meu nu a platit pensia alimentara/pensia de intretinere.
Mama nu vrea sa depuna plangere deoarece ii este frica. Unul dintre motivele divortului este faptul ca "tata" o batea. Acesta avea iesiri de psihopat citez "te omor si dupa ma omor si eu" etc (nu continui ca as putea sa umplu 50 de randuri cu usurinta pe aceasta tema)
Doresc sa stiu daca odata ce am implinit varsta de 18 ani pot sa aduc problema in mainile mele. Si da ma refer sa il dau in judecata si bineinteles sa imi recuperez toti banii pierduti in aceasta perioada.
Doresc sa precizes ca eu chiar imi doresc sa fac lucrul acesta si nu imi e frica de asta zisul "tata".
NU incerc sa ma dau mare dar detin centura neagra la karate 2 dani asa ca nu am nici cea mai mica dorinta de a rezolva acest lucru pe cale amiabila.

Extra: Mama a fost nevoita sa mearga la servici insotita de garda de corp aproximativ 1 an (garda fiind platita.) / IN urma divortului mama si-a pierdut toate hainele si toate bunurile personale deoarece acesta le-a ars, distrus si taiat. / Cand aveam varsta de 4 ani "tata" a spart geamul noului nostru apartament. Si multe altele dar nu prea vreau sa imi impartasesc viata privata aici.
Va rog sa ma ajutati!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti solicita pensia neplatita anterior, trebuia sa o solicite mama ta si, daca nu o obtinea pe cale amiabila, putea sa-i faca plangere penala pentru abandon de familie.
Tu poti solicita acum pensie alimentara doar daca urmezi studii, liceale, postliceale sau superioare dar o vei primi doar de la data actionarii in judecata si pana la terminarea studiilor, dar fara a depasi 26 de ani.
Conform Codului civil, citez
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.532. Data de la care se datoreazã pensia de întreţinere
(1) Pensia de întreţinere se datoreazã de la data cererii de chemare în judecatã.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordatã şi pentru o perioadã anterioarã, dacã introducerea cererii de chemare în judecatã a fost întârziatã din culpa debitorului."

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

1.Ce venit se poate stabili pentru pensie? Adică am citit pe net ca pana la o patrime, dar poate fi si mai putin gen jumătate?; 2. Dacă părinții s-ar pensiona special ca sa primesc o pensie mai mică, e infracțiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul. Pentru obligatia de intretinere se ia in considerare venitul net al celui obligat si se poate stabili pana la cotele prevazute, in functie de numarul persoanelor aflate in intretinerea celui obligat.
Pensionarea parintilor nu este infractiune, este un drept al lor, indiferent de motivele pentru care o fac.

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inteleg ca nu e infractiune, fiindca orice om are dreptul de a se pensiona. Dar ar putea fi o abatere de la lege sa se pensioneze sau sa nu mai lucreze doar pentru a nu plati pensie copilului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu este nici o abatere. Si nu este vorba de a nu plati obligatia de intretinere, ar fi obligati sa o plateasca in cuantumul stabilt de instanta.

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles, insa mai am o nedumerire: o avocata mi-a zis ca pot primi pensie si din urma, pentru maxim 3 ani in urma de la data inregistrarii cererii pe roll instantei, dar e posibil sa nu primesc deloc pentru din urma?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Ai raspunsul la aceasta intrebare chiar in prevederile Codului civil pe care ti le-am citat, le repet:
"ART.532. Data de la care se datoreazã pensia de întreţinere
(1) Pensia de întreţinere se datoreazã de la data cererii de chemare în judecatã.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordatã şi pentru o perioadã anterioarã, dacã introducerea cererii de chemare în judecatã a fost întârziatã din culpa debitorului."
Va trebui sa dovedesti vina parintilor ca n-ai cerut mai inainte pensia de intretinere.

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si cum as putea dovedi asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Cu orice proba (martori sau altele) care sa ateste ca ai fost impiedecata de parinti sa depui cererea pentru pensia de intretinere.

| DumitruS a răspuns:

Incearca sa intrebi aici: https://www.avocatnet.ro/. Ei ar putea sa-ti dea un raspuns mult mai apropiat de realitate.

| AmarisRisa69 a răspuns:

Daca ai dovezi si martori in legatura cu tatal tau si cu violenta care o avea asupra mamei tale il poti da in judecata si chiar posibil sa câștigi procesul daca ai totul pus la punct. Fiindca mama ta nu a depus cerere pentru pensie alimantare nu sunt 100% sigura ca vei primi bani pe toti ani in care nu a contribuit cu bani in cresterea ta. Dar o suma, gen despagubire morala, tot va trebui sa plateasca in caz ca castigi procesul.
Sper ca ti.am putut fi de folos.