| SatraBenzbest a întrebat:

Am 13 ani, iar vara asta vreau sa plec in Grecia cu o persoana din familia mea, nu este unul dintre parinti.Cand voi pleca din tara voi avea deja buletin, vreau sa va intreb daca trebuie sa am procura pentru a iesi din tara

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate si de declaratia notariala autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Grecia si indica un insotitor major. Insotitorul trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar valabil.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa ai procura notariala semnata de ambii parinti.
Pana la varsta de 18 ani, esti considerata minora si nu ai voie sa iesi singura din tara.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Dacă mergi măcar cu unul dintre părinți trebuie buletin+certificat de naștereșe.
Dacă mergi cu o rudă trebuie în plus procură.
Dar este site care are în privință călătoriile în E.U. și se terimină în ".gov". Mai bine citești regulile conforme și oficiale de pe internet.

| Secret5 a răspuns:

Da, ori cu cine pleci, ori ție! Fără nu se poate

| GuN7h3R a răspuns:

Logic, eu stau in Germania si stiu. Ai nevoie de procura, acte, certificatul de nastere si pasaport daca vrei sa zbori, daca nu stai toata ziua pe masina, uite de ex. Mie mi-a luat 23 de ore Timișoara- Germania