| Elenemaria14k a întrebat:

am 15 ani vreau să mă mut la prietenul meu de 18 și da vreau să îmi continui școala. Părinții mei sunt despărțiți din cauza tatălui care consuma mult alcool, in prezent stau cu mama, fratele meu și tatăl vitreg care mă atinge în locuri indecente iar când îi spun mamei nu mă crede și mă bate. Nu am unde sa mă duc, bunicii au murit iar unchii și mătușele stau in casa cu tata, el e singul la care mă pot duce. Va rog ajutati-ma, vreau sa știu dacă îi poate face probleme lui avand in vedere că nu am întreținut relații sexuale și eu vreau sa plec de buna voie. Il cunosc de 4 ani și stam împreună de 2, va rog spune-mi că pot face ceva sa stau la el.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti prea mica pentru a te muta la prietenul tau si nici nu stii daca si parintii lui sunt de acord. Trebuie sa stii ca poti sa-i faci probleme mari si prietenului, avand in vedere ca actul sexual cu un minor sub 16 ani se pedepseste cu inchisoare, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3)Fapta prevăzută la alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;"
De asemenea mama ta poate solicita reintoarcerea ta la domiciliu, printr-o actiune in justitie.
Daca tatal vitreg nu-ti da pace poti sa-i faci plangere penala pentru agresiune sexuala, citez:
"ART. 219.Agresiunea sexuală
(1)Actul de natură sexuală, altul decât cele prevăzute în art. 218, cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra sau de a-şi exprima voinţa ori profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) victima se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
b) fapta a fost comisă de către un membru de familie sau de către o persoană care convieţuieşte cu victima;
c) victima este un minor;"

| Elenemaria14k explică (pentru Ioandelasal):

Eu fac 16 peste doua luni este destul de bun răspunsul mulțumesc voi avea răbdare
habar nu ai cata bătaie îmi iau în fiecare zi și da părinți lui unt de acord iei au fost primi care au zis sa vin când le povesteam problemele și tata nu prea mai are drep asupra mea eu am gutodia la mama nu dormeam nopțile la el pot spune ca aveam o familie debravata de tot

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu este posibil sau legal, asa ceva!
Nu exista "de buna voie" la varsta asta, fiindca esti minora si sub tutela parinteasca, pana la 18 ani, parintii tai decizand pentru tine.

| Sofer a răspuns:

Încă ești minora. Nu poți pleca la iubitul major.

| zilog a răspuns:

Poate te duce produs
poate te traficheaza
poate te vinde pentru organe
sau sa prestezi cine stie ce servicii pentru masculi prin Italia

asa ca stai la tatal tau!
si oricum pana la 18 ani daca pleci tatal tau poate sa anunte politia si sa te ia si sa te bage la scoala de corectie ca esti necredincioasa si ne respectoasa
asa ai merita ca el sa chinuit sa te cresca in loc sa dea banii la femnei
a dat banii pe medicamentele tale
a dat banii pe hainele tale
a dat banii pe intretinere pentru tine
a dat banii pe alte lucruri pentru tine

asa ca daca tu iti bati joc de investitia tatalui tau Dumnezeu o sa te pedepseasca si praful se va alege de tine
pentru ca Dumnezeu nu lasa asemenea lucruri ne pedepsite

| Elenemaria14k explică (pentru zilog):

Nu ai înțeles tata e un alcoolism fără minte nu mi-a dat niciodată bani mie pensia alimentara eu da mamei care zice ca și strange
G pentru nunta lor auzi și tu nu ar face asta îl cunosc de 4 ani ii știu părinți familia totul

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Balalau95 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/
alta solutie nu ai, daca nu ai varsta, nu poti pleca de acasa, autoritatile or sa te aduca inapoi cu forta

| Cristina192308 a răspuns:

Sa mergi sa vb cu un avocat. El e cel mai în măsura sa te îndrume

| Saitamalel a răspuns:

Sincer, cred ca e prieten cu tine pentru niste interese mai ascunse..adica sa faca cum face tatal tau vitreg. Poate gresesc si e inofensiv.

| Elenemaria14k explică (pentru Saitamalel):

Crede ma este inofensiv îl cunosc prea bine

| zilog a răspuns (pentru Elenemaria14k):

Iti ratezi viata
mai bine pui mâna pe carte
să fii independentă
sa iti poti cumpara propriile tale case si apartamente prin puterea minții tale!
de cât să fii cerșătoare la farfuria de mâncare a soacrei tale!