| Bogdanel_Bogdan_1978 a întrebat:

Am 16 ani am si am avut recent un conflict cu un baiat major in varsta de 23 de ani... Ma certasem cu el si intr-o seara am primit amenintari pe facebook ca daca mai ies afara ma bate. M-am intalnit cu el si l-am batut, dar acesta sustine ca vrea sa se duca la politie sa ceara despagubire. A trecut o saptamana si a reusit sa scoata certificatul medico-legal pe 4 zile. Nu are nimic pe fata, este in regula. Spune ca poate cere despagubire 4000-5000 euro, dar eu am amenintarile sale.
CE pot pati in acest caz?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi cercetat penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente.
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Despagubiri nu o sa primeasca decat daca are un avocat f ff bun, in schimb tie ti se poate deschide un dosar penal

| FlorinCiokan a răspuns:

Man parerea mea este sa nu iti faci griji. Baiatul care a comentat prima data el iti spune legile.
Dar sa nu uitam ca suntem in Romania.
NU vei pati nimic. Politia romana nu intervine la o baie dintr-un copil si un adult (23 ani). Poate o sa te cheme la post-ul de politie sa iti dea un avertisment dar si asta e greu de crezut. Nu isi fac ei timp pentru asa ceva. E o prostie. Ala vrea sa te faca sa te simti prost ca cere despagubiri.
Si nu stiu cat de realistica e aceasta "intamplare" la 16 ani sa bati pe unu de 23 de ani e ca si cum ai spune ca ai vazut un extraterestru.
Daca e adevarata eu zic sa nu il bagi in seama. Iti spun asta din proprie experienta. Bafta

| Bogdanel_Bogdan_1978 explică (pentru FlorinCiokan):

Este pe bune, altfel nu puneam aici intrebarea asta. In orice caz si eu cred la fel. Nu prea poata sa-mi faca rau deoarece sunt si minor a trecut deja o saptamana nu are urme pe fata sau alte rani... Si in orice caz am fost amenintat cu bataia.
Multumesc!