| konon a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa plec in Germania cu avionul credeti ca pot daca am acordul parintilor? Rog intrebari folositoare. funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii trebuie sa-si dea acordul printr-o declaratie autentica, facuta la un notar public si in care vor indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion. In acest sens sunt prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai acordul parintilor prin notar si un insotitor major, fie el si unul din personajul echipajului de zbor poti

| RaulGeorge798 a răspuns:

Pai daca tu crezi ca o sa te descurci de unul singur fara ajutorul parintilor faci cum vrei este alegerea ta, dar as zice sa nu iei decizii pripite la aceasta varsta.Repet daca crezi ca o sa te descurci atunci nu vad de ce nu ai putea pleca.

| PatriciaTimis a răspuns:

Da. Trebuie sa mergi lanotar si sa faci imputernicire si sa semneze parintii ca sunt de acord. Din cate stiu eu asa e