| doareu876345 a întrebat:

Buna TPU. Am auzit de la o vecina ca eu imi pot face o asigurare de sanatate, iar eu cand ma duc la spital sunt co-asigurat (sotul meu munceste). Ea mi-a zis ca imi pot face o asigurare, sa nu mai depind de co-asigurat dar nu stiu cum, fiindca nici ea nu stia prea multe. Eu nu am muncit niciodata.
Ma puteti ajuta voi pentru a ma lamuri?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Nu faceți așa ceva. Aveți un mesaj de la mine pentru explicații!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la casa de asigurari de sanatate din Bucuresti acolo vei primii raspuns si tot ei o sa i ti spuna cum si cit vei platii asigurare, daca tu nu muncesti atunci o sa i se retraga sotului tau din bani penstru asigurarile de sanatate, ce varsta ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti platesti asigurarile de sanatate direct la casa de asigurari.

| doareu876345 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt din constanta. am aproape 50 ani, iar sotul meu 52

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru doareu876345):

Multi inainte, nu stiam, am crezut ca intrebarea era pusa de o domnisoara daca a ti zis ca nu a ti muncit niciodata, dar nu ave ti nici pensie?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa ai asigurare de sanatate daca inchei un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau si platesti contributia stabilita prin contract, cel putin la nivelul salariului minim brut pe tara garantat la plata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pot ajuta eu, trimite mesaj

| doareu876345 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge sa dau

| doareu876345 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E vorba despre mama mea. nu a muncit niciodata si nici pensie nu are. munceste doar tatal care lucreaza in cadrul MAI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doareu876345):

Sunati la numarul pentru casa de asigurari pentru judetul dvs, au sa va dea o adresa de mail gen sefasigurati@ceas.cj si acolo trimiteti o scrisoare de intentie sau cum se zice, va explica la telefon sau daca trimiteti mail la casa de asigurari. Probabil trebuie copie dupa actul de casatorie si buletine