| Moiseicip a întrebat:

Am circulat cu o masina straina pe care o aveam de la un prieten. Eu nu stiam ca nu are asigurare valabila. Cei de la politie m-au oprit si au vazut chestia asta si mi-a dat amenda si mi-a confiscat numerele+certificatul de imatriculare + cartea masinii. In PV nu mi-a specificat ca mi-a confiscat numerele si cartea masinii ci doar certificatul de imatriculare. AS vrea sa stiu daca se poate depune vreo contestatie la PV si daca specifica in legislatia despre confiscarea cartii masinii si a numerelor. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevedere pentru retinerea cartii masinii, in schimb pentru numere exista.
Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.112.(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
  s) vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, conform legii;
  (3) În situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b), o), p), r) şi s), odată cu reţinerea certificatului de înmatriculare poliţistul rutier retrage şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare.
  (4) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu excepţia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de către poliţia rutieră, la prezentarea de către acesta a dovezii încetării motivului pentru care documentul a fost reţinut, în condiţiile prevăzute în regulament."

| Moiseicip explică (pentru Ioandelasal):

Bine am inteles si stiu chestia asta dar ala mia retinut doar un numar de imatriculare si pe langa certificat mi-a luat si cartea deci cum as pputea sa procedez.si mai ales ca el nu mi-a trecut in PV numarul de imatriculare confiscat ci doar in dovada inlocuitoare

| Ioandelasal a răspuns (pentru Moiseicip):

Solicita restituirea cartii.
Daca nu o primesti poti face plangere contraventionala.

3 răspunsuri:
| Ronald0 a răspuns:

Salut,
daca ai semnat procesul verbal la fata locului nu ai cum sa contesti PV. Cat despre carte si numere nu am prea mare idee, eu stiam ca se opreste doar certificatul de inmatriculare!
Bafta