| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Am contract la Digi pe 2 ani, un an am stat la o altă adresă și l-am plătit, mai am un an și jumătate l-am plătit degeaba deoarece au zis că nu au acoperire la noua adresă.
Am cerut suspendarea contractului pe motiv că poate revin la cealaltă adresă cu facultatea și ei au zis că îmi trimit cerere pe mail să o semnez, nu am primit nimic (au trecut 2 luni de atunci). Nu am mai primit nici un semn de la ei și nu știu ce să fac, oare să le scriu? Sau să aștept poate mă sună ei.
Am zis că dacă mă sună să plătesc, nu o să o mai fac deoarece am fost de 4 ori și le-am cerut să îmi mute la adresa actuală/ să îl suspende.
Ce ar putea să facă dacă nu mai plătesc?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu platesti, pot sa te execute silit, cu hotarare judecatoreasca!
Ai facut cererea de suspendare?
Era datoria ta sa o scrii si sa o depui din timp.
Fiindca acum este vorba ta, impotriva vorbei oficiantului, care in fata judecatorului este nula, iar el tot te poate obliga sa platesti facturile neachitate, peste care se adauga cheltuielile de judecata si penalizarile aferente neplatii in timp.

5 răspunsuri:
| Syrten explică (pentru Violleta2022):

Am fost la ei, in orasul meu si au zis ca la ei nu se fac suspendari, cand am zis ca am vorbit la București, se faceau.
Tipul mi-a spus ca imi trimite cererea pe mail sa o semnez, dar nu am primit nimic.

| hacktek a răspuns:

Nu plăti, nu au ce să îţi facă. Contractul nu s-a derulat normal, tu nu ai beneficiat de serviciile lor.
Te vor ameninţa cu executori judecătoreşti, te vor bombarda cu telefoane. Tu să fii tare şi să spui că dacă vor, să te cheme în instanţă, conform Legii. Ei nu te vor chema în instanţă, pentru că sunt conştienţi că vor pierde.
Trust me, I've done that many times.

| zilog a răspuns:

Caută un avocat există scăpări legislative si clauze
un avocat iti ia 300 lei si te rezolva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Syrten):

Greu de crezut ca-ti trimit ei o cerere, ca tu sa o completezi si sa le-o trimiti inapoi.
Nu mai astepta ceva ce nu va veni niciodata!
Nu au nici un interes sa suspende ceva de unde pot primi bani fara sa ofere nimic, mai ales cand gasesc unul ca tine, care nu-si da seama ca cererea trebuie sa vina de la tine catre ei si nu vice versa.

Corect este sa scrii o cerere de mana, cu numarul de contract, numele celui care a facut contarctul si date concrete, de cand nu mai functioenaza internetul, cerand suspendarea serviciilor din cauza neprimirii lor.

| sierra1 a răspuns:

"Ce ar putea să facă dacă nu mai plătesc?" - vezi contractul semnat, precis stipulează ce se intâmplă