| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am facut 18 ani in 21 sept 2014. si imi expira prin 2015 pot călătorii cu avionul in alta țară cu buletinul de 14 ani?
daca nu : imi pot face singur buletinul? ca parintii mei sunt plecati?
Multumesc, anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acum poţi călători cu această C.I. ( până este valabilă ); dar, după ce expiră, va trebui PRESCHIMBATĂ!

La preschimbare trebuie să fi însoţit de unul dintre părinţi, sau de o altă persoană majoră care să deţină Procură specială de a-i reprezenta pentru a depune ( tu ) actele de CI.

Vezi actele necesare ( la preschimbare ) la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cat timp CI este in termenul de valabilitate poti calatori.
2. Dupa 18 ani poti sa-ti preschimbi CI singur, n-ai nevoie de parinti.
P.S. Ma mira ca ai implinit 18 ani si nu ti-a expirat CI, ai facut-o la 15 ani?

| Erduhan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cam asa ceva.big grin mersi mult!