| Sergiuc20 a întrebat:

Buna TPU!
Am fost astăzi la un interviu in cadrul unei agenții imobiliare pentru angajare pe postul de agent imobiliar.
Nedumerirea mea este ca persoana cu care am vorbit a spus ca de face un fel de contract de colaborare între firma lor, un PFA. Mi-a spus ca trebuie sa-mi deschid un PFA, si ca in acel contract este trecut absolut tot, de la plata comisioanelor pana la durata contractului.
Vreau sa va întreb, a mai auzit cineva de aceste contracte de colaborare? In ce consta? Care sunt riscurile si care sunt dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca asta este procedura la toate agentiile imobiliare sau doar la aceasta unde ai fost tu.
Dar eu zic sa mai cauti si alte societati care au acest obiect de activitate.
Tu fiind PFA nu primesti un salariu net lunar, sa zicem cel minim pe economie (dupa caz poate fi mult mai mare), ci poti sa 'scoti' mai mult sau mai putin, in functie de ce 'vinzi'.
Ca si angajat ai un salariu de baza pe care-l primesti luna de luna si eventual comision.
Ca PFA platesti taxe la stat completand la sfarsit de an declaratia unica, ca si angajat al societatii evident ca platesti taxe si impozite dar nu completezi tu declaratia si nici nu dai tu bani din mana ci (taxele le opreste angajatorul si el are obligatia sa le vireze statului), deci indirect tot platesti la stat.
Ambele variante sunt cu plusuri si minusuri.
Vezi si ce alte oferte prezinta piata cat si ce mai zic ceilalti useri de aici, poate ma insel euwinking
Daca peste tot e asa ca se face contract de colaborare intre agentii si pfa, asta recunosc habar nu am.
Am expus doar punctul meu de vedere.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este un practica comuna, intalnita peste tot in lume, fiindca nu vor sa te angajeze in firma lor, acesta fiind un contract de colaborare intre persoane fizice, in care fiecare isi face munca, ia banii si isi plateste taxele separat.
Practic se numeste ca esti CONTRACTOR, nu angajat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai din ce stiu eu cam asa functioneaza majoritatea agentilor imobiliari, pe baza de pfa. Tu vei deveni PFA si vei fi platit de agentie in functie de comisioane si probabil de o suma fixa pe luna.

Iti sugerez sa discuti cu un contabil inainte sa te apuci sa vezi cat renteaza toata treaba pentru ca de anul asta au crescut fantastic taxele pentru pfa ui.