| nastaseelenacristina a întrebat:

am nevoie de un raspuns urgent, legat de reabilitarea termica a blocului, eu am balconul inchis cu rulouri exterioare, este vreo problema? Ma pot obliga sa-l schimb cu termopan? Rog raspuns cine stie sigur

15 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Din cate vad eu (cu ochisorii mei mici si porcini, chiar in momentul asta) la un bloc de vis-a-vis

au schimbat TOATE metodele de inchidere ale balcoanelor cu un termopan alb identic in fiecare balcon (iar acum arata uniform)

da, intr-adevar ai scris "cine stie sigur", TOTUSI, este un bloc cu 10 etaje si 2 scari, asta inseamna 80 de apartamente (4 apartamente per etaj, iar la parter sunt magazine)... nu cred in ruptul capului ca nu au fost unii care aveau chestii mai ca lumea decat termopanele alea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine intreaba la primarie ei stiu, cum ai balconul inchis cu rulouri exterioare, ce sunt acele rulouri, geamuri, jaluzele cornier, sau ce.

| Sonia822 a răspuns:

Nu. la noi unii aveau alt tip de termopan, se schimba termopan doar unde cere proprietarul. Am vazut ca la altii rulourile sunt la lucul lor, nu te poate obliga nimeni la nimic din ce nu-ti doresti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă balconul este deja închis, ei nu mai fac schimbul acestui tip de închidere cu altul, eliminându-l pe cel vechi. Ce vor face la acel balcon, la partea de zidărie vor aplica stratul izolator.

| Bizon95 a răspuns (pentru sadrian46):

Putin te contrazic, la blocu' de care ziceam mai sus, majoritatea balcoanelor erau inchise, care mai de care mai aiurea, unele chiar de rahat cu geamuri de la autobuze (vechi de pe vremea lui Ceasca) si toate au disparut si acum e uniform alb

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Bizon95):

Ei, dacă e aiurea ca la țigani, e altceva.
Eu știu așa. Dacă am balconul inchis cu aprobare de la primărie, nimeni nu poate intra la mine în apartament pe balcon să mă oblige să schimb maniera de închidere a balconului, pe motiv de izolare a blocului.

| Bizon95 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, aici ai dreptate, in mod SIGUR aia nu aveau nici o aprobare, asta e clar ca e poanta intregii idei si explicatia de ce tot blocul are acelasi termopanwinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reabilitarea termica n-are nici o legatura cu balconul. Reabilitarea termica se face pentru pereti si, eventual, geamurile termopane la ferestre si usa de la balcon daca nu o ai facuta deja.

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, doar reabilitarea termica da,
dar... in general e si o scuza pentru renovarea (macar externa) a blocului, iar balcoanele sunt incluse in asta
la toate blocurile din jurul meu care au fost reabilitate termic (am vazut cum au acoperit cu polistiren peretii externi) au facut si renovare, plus ceva care nu are nici o legatura cu reabilitarea termica: fiecare bloc are acum balustrada pe acoperis (poti sa te opresti in ea si sa nu cazi, fata de cum era inainte, un pas aiurea si te racaiau de pe asfalt)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Bizon95):

Aia-i bine, dar nu inseamna ca-i obligatoriu. Balustrada aia mai are si alt rol: sa nu cada zapada ci sa se scurga prin topire.

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Dawinking

| sierra1 a răspuns:

Trebuie să existe un contrace ce stipulează și ceea ce intrebi. De văzut contractul ăla

| Bizon95 a răspuns (pentru sierra1):

E o idee buna, iar contractul ar trebui sa fie la asociatia de locatari, unde poate sa intrebe binemercic, oricand!

| sierra1 a răspuns (pentru Bizon95):

Sau la primărie, depinde cine plătește

| Bizon95 a răspuns (pentru sierra1):

Parca nu se putea face fara asociatia de locatari care trebuia neaparat sa plateasca o parte, iar primaria restul (chiar daca era majoritatea)

insa asa e, 99% ca primaria plateste, altfel nu s-ar misca nimic, ca locatarii nu s-ar pune niciodata de acord toti sa plateasca asa ceva