| Șevval a întrebat:

Am o întrebare dacă cineva din familia mea lucrează în domeniul educației ca profesor universitar eu dacă merg să studiez în alt oraș nu o să plătesc cămin? Am auzit undeva acest lucru și vreau să știu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, dar numai daca este vorba de un parinte, conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 277
  (1) Copiii personalului didactic şi didactic auxiliar aflat în activitate sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază de gratuitate la cazare în cămine şi internate.
  (2) Beneficiază de prevederile alin. (1) şi copiii personalului didactic şi didactic auxiliar pensionat din sistemul de învăţământ, precum şi copiii orfani de unul sau ambii părinţi ce au activat în sistemul de învăţământ."

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca legea nu s-a schimbat intre timp, copiii cadrelor didactice pot beneficia de cazare gratuita in caminele de stat (sau platesti doar 50% din taxe, nu mai stiu exact).
Trebuie sa faci dovada ca esti fiu/fiica de cadru didactic.

| Șevval explică (pentru dannyel86):

Mulțumesc!