| Cduncfujndf a întrebat:

Am o întrebare, dar nu știu cum să mă exprim. Deci, în urmă cu câțiva ani, am avut o mică problemă cu poliția, și din cauza asta mi-au făcut cazier (știți voi dă-la cu date personale, poze și amprente ).
Și voiam să vă întreb...Mă afectează cu ceva? Există consecințe, adică să mă afecteze în viitor? Am auzit că dacă vrei să aplici în meseria de polițist/ jandarm nu poți. E adevărat?
Vreau să mă duc la poliție să întreb despre cazierul meu, adică vreau să văd ce scrie în el ( care e cauza, dacă am vreo sancțiune, și vreau să văd și pozele cu mine de atunci).
Însă îmi e cam rușine să mă duc să întreb despre asta, pentru că sunt mică, adică am 15 ani ).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăla nu a fost cazier, a fost doar o procedură prin care secția te ia în evidență. Cazier e atunci când ai condamnare, când faci pușcărie sau primești condamnare cu suspendare.

Dacă nu ai avut probleme cu politia de natură penală, condamnări ȘAMD, nu ai de ce sa îți faci griji. Pe cazier îți este trecut numai dacă ai avut condamnare și cu ce încălcare a legii. În rest dacă nu ai avut probleme cu legea, în cazier este scris "nu este în evidentele noastre", sau ceva de gen.

Amprentat / fotografiat și eu am fost. Cazier de la politie am scos de N ori și nu s-a întâmplat nimic.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca acum ai 15 ani, stau si ma gandesc la ce varsta ai avut acea „mică" problema cu Politia, de s-a ajuns la amprente! Nu cred să fi facut asta pentru ca, incă raspund parintii, pentru faptele tale. Si atunci dar si acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Te gândești cam mult și pui prea multe întrebări, în loc să scrii răspuns către inițiator. Dacă știi să raspunzi. Și nu mai vorbi în necunostinta de cauză. Politia poate amprenta, fotografia chiar și un minor. În schimb, cum spune și mai sus, minorul nu răspunde în fața legi. Dar amprentele rămân aceleași toată viața și Poliția e obligată să ia în evidență persoane care arată că ar avea semne de călcat strâmbat. Totuși sper să îi fie lecție. Și eu am fost amprentat și fotografiat când am avut vârsta de 12 ani și am învățat ceva din asta. Fiecare om face greșeli în copilărie, fie unii greșeli mai severe sau mai puțin severe. Însă prin asta Politia încearcă să sperie si încearcă să bage mințile în cap minorului. Iar părinții răspund, dar până să ajungă la părinte și în cazul unui copil cu adevărat problemă cum știe poliția cu cine are de-a face? Pozele și amprentele pentru asta sunt făcute. Iar tu gândește înainte să te apuci să tastezi.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

De când copilăria = infracțiuni? De ce ceilalți copii nici măcar nu știu cum arată o secție de poliție, un interogatoriu etc? Noroc cu Ziua Porților Deschise, că mergeam cu școala în vizită la Poliție, că altfel...

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Maica-mea de 21 ani lucrează în sistemul DGASPC. De 12 ani cu copii de la delincventa juvenila. E chiar mai nasol decât îți poți tu imagina. Copii care încalcă legi, tribunalul pentru minori acorda șanse, iar copiii continua sa fure și sa incalce legi. Iar tribunalul pentru minori ii tine în brate pentru ca sunt minori. Știu caz când un copil de 12 ani a ucis pe un altul de 17 ani. L-a dus la un centru pentru copii și ținut acolo timp de doi ani cât să îl ferească de răzbunarea familiei celui pe care l-a ucis pentru că familia i-au promis răzbunare. Nu a răspuns în fața legii penale pentru ca a fost vorba de un copil. Și să vezi partea proastă, că ăștia mici obișnuiesc să îți râdă în nas și rade în nas și polițiștilor "ca sunt minor, nu ai ce să îmi faci". La fel mai era un țigan care mereu numai fura și mereu tribunalul pentru minori i-a dat șanse. Dar el nimic. L-a bătut și politia, l-au bătut și vânzătoarele când l-au prins la furat, însă ăla era idiot și singurul lui venit era furatul. Când era luat de politie ca să fie dus pentru cercetări și declarații, el zâmbea "că el e smecher și nimeni nu ii poate face nimic". Acum are trecut de 18 ani și dă telefoane ca disperatul pe la centrul DGASPC unde a stat plângându-se ca e greu în pușcăria de la Craiova. Dar vai, ce milă mi-e de el. Și acesta a fost un exemplu. Ar fi multe de zis, dar nu mai are rost să intru în detalii. Chiar și copii din familii bune ajung pe căi greșite. Din ce cauza? Cauza anturajului, poate și cauza părintelui. Prima dată când vezi părintele cum se plânge despre copil, ți se face milă de el. Dar apoi să constați că nici părintele nu e ușă de biserică și multe cazuri din vina părinților sunt copiii pe drumuri greșite. Pentru că ei ( părinții) aleg să își refacă viața și nu ii mai interesează de copii.

Și eu am fost cu probleme, și eu am stat prin case de copii, și eu fugeam de-acasă. Nu am furat, dar am și fost amprentat și fotografiat. Oricum nu au folosit la nimic acele poze și amprente. Nimic în favoarea politiei. La mine a fost anturajul problemă. Însă maică-mea care m-a crescut singură s-a luptat pentru mine, nu m-a lăsat prin case de copii și ea să își refacă viața.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar aici este problema de educație, familii abuzive, disfuncționale sau chiar permisive, care nu au nicio idee despre cum se educă un copil, nu că a fi de mic infractor ar fi ceva firesc.winking

| Cduncfujndf explică (pentru anonim_4396):

Știu, dar problema e că la mine, următoarea zi după ce s-a întâmplat chestia asta cu amprentele și pozele, au venit niște femei, de la protecția copilului și au vorbit cu părinții mei.
Nu s-a întâmplat nimic după, dar totuși am văzut că le puneau părinților mei niște întrebări și femeile alea notau ceva pe un fel de dosar.
De atunci nu prea am mai avut probleme cu poliția.

| Cduncfujndf explică (pentru darrio2007):

Mda...Pe bune chiar s-a întâmplat asta. Crede-mă nici eu nu sunt mândră de asta... Aveam doar 11 ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Femeile despre care spui probabil au făcut o mică anchetă socială. Totul a fost o procedură normală și mai mult le-au interesat dacă ai condiții acasă și dacă părinții au ce să îți ofere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pozele și amprentarea nu sunt cazier judiciar. Acesta se face când ești condamnat.
Atunci ți-au dat măcar o amendă?
Te duci la poliție și soliciți situația ta de cazier judiciar în vederea unei angajări. Și primești un răspuns sub forma unei hârtii oficiale, și vezi ce scrie pe ea.

| mihai69 a răspuns:

Poliția NU fface cazier, doar dosare de cercetare.
Cazierul îl "dobândești" după ce ești condamnată penal definitiv.

| doctorandus a răspuns:

Copiii sub 14 ani oricum nu raspund penal, iar cei intre 14 si 16 ani raspund penal doar daca se dovedeste ca au avut discernamant.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Ceea ce spui tu nu este cazier. Cazie ți se face în cazul în care ai omorât pe cineva sau ai comis alte fapte grave, ai întrat la pușcărie sau ai condamnări cu suspendare. Da, este adevărat ca dacă vrei sa aplici la poliție sau jandarmerie trebuie sa ai cazierul curat.

| M1989 a răspuns:

Exact cazier ai doar cand ai si o condamnare definitiva...in rest abureala. Poate a fost doar sa te sperie ...mult noroc si succes la scoala de politie.