| DexOnline a întrebat:

Buna TpU. Am o intrebare legata de condusul unei biciclete in trafic dar vreau sa-mi raspunda doar cei care se pricep. In codul rutier scrie ca bicicleta trebuie sa fie condusa pe banda din dreapta de langa trotuar, exceptie făcând intersecțiile unde trebuie sa te duci pe banda adecvata adecvata daca o iei la STANGA (zice doar de stanga). Daca banda de langa trotuar pe care esti obligat sa circuli este obligatoriu dreapta, ai voie sa stai pe ea in intersectie ca sa mergi in fata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este asa cum spui atunci va trebui sa te incadrezi pe banda de pe care ai voie sa mergi in fata, respectiv cea din mijloc (daca sunt 3 benzi) sau cea de langa axul drumului.
Daca regulile speciale pentru circulatia bicicletelor nu prevad atunci se aplica regulile generale de circulatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai teoretic trebuie sa respecti regulile de ciruclatie. Daca banda e pentru dreapta, faci doar dreapta de pe ea

| sierra1 a răspuns:

Dacă exceptia la incadreare e doar la stânga, atunci ai deja răspunsul