| DeCeMaiContează a întrebat:

Am o intrebare si daca puteti sa ma ajutati.Eu de la anul vreau sa ma mut la un alt liceu pe acelasi profil la care sunt si acum(stiinte sociale).Ei bine, problema este ca in liceul unde vreau sa ma mut este o singura clasa pe acest profil si s-ar putea sa nu mai fie locuri deoarece am impresia ca sunt 36 in clasa(adica maximul de elevi dintr-o clasa).Eu as vrea neaparat sa ma transfer...eu totusi am auzit de clase cu mai mult de 36 de elevi, una din ele fiind in liceul unde vreau sa ma transfer(erau 37 in acea clasa).Eu am mai incercat sa ma transfer in clasa a 7-a dar nu la liceul asta si nu m-au primit deoarece in clasa unde voiam erau 36.Intrebarea mea este:m-as putea transfera totusi anul viitor in clasa unde vreau chiar daca acum sunt 36?
Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numarul maxim de elevi, intr-o clasa de liceu, este de 30 de elevi, prevazut de legea nr.1/2011 a educatiei nationale, citez:
"ART. 63.(1) În învăţământul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
e) învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
(3) În situaţii excepţionale, formaţiunile de preşcolari din grupa mare sau de elevi pot funcţiona sub efectivul minim sau peste efectivul maxim, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar, pe baza unei justificări corespunzătoare, ţinând seama de încadrarea în costul standard per elev şi în numărul maxim de posturi aprobat pentru învăţământul preuniversitar la nivelul judeţului, respectiv al municipiului Bucureşti."
Fata de aceasta prevedere, pentru a te putea transfera in acea clasa, este necesar sa obtii aprobarea ISJ din judetul tau.

| DeCeMaiContează explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! happy Imi dai te rog exemplu de cateva situatii exceptionale, te rog? happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Localitate izolata si cu elevi putini.