| Yourfavgirl a întrebat:

Buna TPU,am o intrebare happy
Un om singur, necasatorit, are dreptul de a adopta un copil? Mai ales daca are un job si o locuinta stabila?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are dreptul de a adopta, daca indeplineste toate conditiile prevazute in legea adoptiei nr.273/2004, rep. in 2016, cu md. si compl. ulterioare.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, doar un cuplu căsătorit poate.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Cineva spune că acest răspuns e eronat. Să citească legea adopțiilor.

| Yourfavgirl explică (pentru sadrian46):

Probabil va referiti la domnul Ioandelasal, trebuia sa ii dati Raspunde, ca sa vada mesajul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Da, legea adopțiilor, am citit-o, că m-a interesat.Cuplu căsătorit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Desi nu am spus nicaieri ca raspunsul lui adrian46 este gresit totusi am dat raspunsul corect care il contrazice pe cel dat de adrian46.
Si nu numai legea adoptiilor il contrazice, chiar si Codul civil o face.
In ambele se pomeneste atat de adoptator la singular, cat si de familie adoptatoare, rezultand ca adoptator poate fi si o persoana singura, chiar si necasatorita. Si se pomeneste in multe locuri, incepand cu definitiile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este adevarat.
Legea 273/2004, rep. in 2016, cu md. si compl. ulterioare, pomeneste in multe locuri de adoptator sau familie adoptatoare, rezultand foarte clar ca adoptator poate fi si o persoana singura.

| Yourfavgirl explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc, oricum am citit tot, va multumesc inca o data enorm!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ești pedofil?

| Yourfavgirl explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu,nu sunt, doar ca eu nu pot avea copii, sunt infertil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai idee in ce hal sunt conditiile din orfelinate? Daca ai fi stat acolo ti s-ar fi parut lux sa te adopte cineva. E mare lucru ca cineva sa scoata un copil din orfelinat si sa-l creasca.

| Yourfavgirl explică (pentru anonim_4396):

Imi doresc foarte mult sa am un copil, doar ca eu sunt infertil si nu am cum sa imi fac propriul copil, asa ca recurg la metoda asta.
Am fost pe la orfelinate si copii aia chiar asteapta sa fie luati, multi copilasi abandonati.

| Sophieka a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Stai sa termini facultatea, sa ai o viata stabila, sa fi emotional stabil, si sa ai un venit stabil si consistent... Tie iti este teama sa te adresezi facultatii sa vezi cum procedezi cu statul la camin...Ce sa mai vorbim despre adoptia unui copil? Unde il duci? La camin?