| Rallu29 a întrebat:

Buna TPU! Am o nelămurire…
Anul trecut, după absolvire, mi-am depus dosarul la AJOFM pentru indemnizația de somaj. Mi s-a spus ca peste câteva luni se vor tine cursuri de recalificare și ca va trebui sa urmez "obligatoriu" unul dintre ele. Așadar, am acceptat. Luna trecută am fost chemată sa completez foile pentru acest curs și sa imi fac analizele. A trecut deja o luna de când a început cursul, timp in care am mers la ore. Însă, din motive personale, nu mai pot continua. Am fost sa întreb ce se poate face in cazul in care vreau sa renunț (am explicat inclusiv motivele), dar mi s-a spus ca trebuie sa fac un efort sa continui, altfel voi suporta consecințele prevăzute de lege.
Menționez ca șomajul mi s-a încheiat deja din luna Aprilie (au trecut cele 6 luni). Deci care ar fi consecințele, in afara faptului ca va trebui (probabil) sa plătesc prețul analizelor făcute? Se plătește costul cursului? Dacă da, are cineva idee cam cat ar costa? (Curs de frizerie-coafura-manichiura-pedichiura)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus singura consecinta este ca va trebui sa platesti cursul. Cat anume afli doar de la AJOFM.

| Rallu29 explică (pentru Ioandelasal):

Am întrebat exact așa: "in cazul in care va trebui sa achit costurile cursului, știți sa imi spuneți o suma aproximativa?". La care doamna de acolo mi-a raspuns ca nu tine de ea și ca trebuie sa întrebe in alta parte. In care parte nu a mai spus laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rallu29):

Costul il poti afla tot de la AJOFM, daca acesta a fost organizatorul cursului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cursul acela costa c am 1000 de lei sau mai mult depinde de fiecare scoală, dar ai de platit aceasta suma daca renunti la curs

| haileewatson a răspuns:

Tot pe cei de la AJOFM trebuie sa ii intrebi care sunt consecintele. In foile pe care le-ai semnat nu era trecuta si o clauza de renuntare la curs?

| Rallu29 explică (pentru haileewatson):

Nu știu cum se comporta angajații AJOFM din alte orașe, dar aici sunt extrem de "grăbiți"(asta ca sa fiu drăguța și sa nu intru in discuții despre cum te aleargă prin incinta clădirii de parca vine ceva, gen dezastru al naturii, și nu au timp sa dea detalii celor care le cer).

Am întrebat, dar "nu au avut timp" sa imi explice. Iar despre foile semnate… pot sa spun doar ca le-am completat/semnat la viteza cât sa termine mai repede cu noi și sa-și poată lua pauza de masa. Da, știu ca aici a fost vina mea. Nu trebuia semnat nimic fără sa citesc atenta. Dar având in vedere ca fapta e deja consumată, speram sa găsesc pe cineva care sa fi trecut deja prin asta și sa imi poată spune cum a scos-o la capăt