| Miriamj a întrebat:

Buna TPU.
Am o nelămurire.
Bunicii mei locuiesc la tara, 50 de km distanta de orașul meu, in sat este un singur magazin iar ei nu au găsit tot ce au nevoie si ma gândeam sa merg maine la cumpărături si sa le duc eu alimente sa nu mai fie nevoiti sa iasă din casa o perioadă. Întrebarea mea este : Am voie sa merg, sa ies din oras? Nu m-am lămurit deloc de la tv. Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Faci declaratia pe proprie raspundere, si bifezi in casuta la rubrica care mentioneaza asistenta persoanelor in varsta, faci declaratia completa, cu data, semnatura, faci o aprovizionare serioasa, ramai la ei noaptea, daca vrei si gata. Este perfect legal.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Completezi declaratia si te duci. Daca n-ai formular o scrii de mana dupa modelul de pe site-ul Prim-ministrului.

| Wr3nch a răspuns:

Da, pto merge, trebuie doar sa ai declaratia la tine si sa bifezi partea cu ajutorarea persoanelor in varsta. Inca nu au inchis drumurile.

| Digikey a răspuns:

Ai voie daca faci declaratie.

| Justme32 a răspuns:

Salut, încearcă să găsești rute alternative la care Polițiștii nu verifică. Un fel de ajungi la ei prin ușa din spate și fi discretă