| Schiumby a întrebat:

Am o problema, am primit o amenda in valoare de 300 de lei pentru furt dar cand am dat declaratie la politie mi-au zis ca e prima abatere si nu ma sanctioneaza cu nimic!, Ce se intampla daca nu platesc amenda? Va rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda de la politie pentru furt?
Nu exista asa ceva, furtul este infractiune si nu poate fi pedepsit de politie, doar procurorul iti putea da o amenda administrativa, prin inlocuirea raspunderii penale.
Daca nu platesti amenda in 60 de zile aceasta va fi transmisa la organul fiscal de la domiciliul tau, pentru executare silita. Daca nu te pot executa silit, din cauza ca n-ai salariu, conturi in banci sau bunuri executabile silit, atunci pot face o sesizare pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii.

| Schiumby explică (pentru Ioandelasal):

60 de zile? pe comunicare scrie 20 de zile de la primirea instintari, si anyway ce anume te pun sa faci la orele de munca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Schiumby):

Este termenul dat de organul care te-a amendat.
Munca in folosul comunitatii este, de obicei, la curatenie ori alta munca in cadrul localitatii de domiciliu.