| iulain13 a întrebat:

Am o problema destul de mare, m-am inscris la scoala de soferi pentru subcategoria A1 acum vreo 2 saptamani, stiind ca instructorul imi spusese acum ceva timp ca am nevoie de minim un parinte. Acum sunt programat la sala pe 12 august, iar tatal meu e in Suedia de 2 luni, si nici nu se stie cu exactitate daca mai vine anul asta in tara. Eu am vorbit cu intructorul,am facut si primele ore de poligon, il fac perfect deoarece eu am motocicleta de dinainte, iar el mi.a spus sa ma interesez daca pot da sau nu doar cu mama mea, ca el e bagat in ceata. Cica imi trebuie semnaturile ambilor parinti de la notar cum ca sunt deoacord ca eu, minor fiind sa sustin examenul de capacitate pentru subcategoria A1. Mie imi trebuie neaparat carnetul vara asta, nu pot rezolva cumva intr.un mod sau altul sa fac rost si de acordul tatalui meu desi e in Suedia? Care ar fi procedura si cam cat ar costa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.6, alin.5 din Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."
Fata de aceasta prevedere ai nevoie de declaratia ambilor parinti. Mama poate da declaratia la orice notar public iar tatal la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Suedia si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.
Declaratia la notar costa cca 20 lei iar la reprezentanta diplomatica 40 de euro.

| iulain13 explică (pentru Ioandelasal):

Si atat e toata treaba, mi.a mai zis cineva de legalizare iar apoi traducere a actului dupa ce ajunge. Habar nu am, poate sa coste si mai putin de aia 40 e? E extrem de mult pentru un rahat de foaie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru iulain13):

Daca actul este facut la o reprezentanta diplomatica a Romaniei se face in limba romana si nu este nevoie de traducere sau legalizare.
Nu poate costa mai putin, asa este stabilita taxa.