| Bdudbdhdb a întrebat:

Buna TPU, am o problema putin mai complicata cu iubita mea, ne-am combinat acum 2 ani, e o relatie la distanta care merge cum se cuvine, o distanta scurta blabla, problema e jnsa una mai privata, iubita mea trimisese poze nud unui individ pe care nu stie cum il cheama, nu stie cum arata dar stie ca nu e din orasul ei, e o problema serioasa ce ne apasa pe amandoi deoarece individul o santajeaza ca trimite pozele, a trecut deja 2 ani si ceva de la chestia aceea (nu eram inca impreuna, ne-am combinat dupa) si el o tot ameninta ca trimite pozele, ca le posteaza pe nu stiu unde, iubita mea e panicata, nu isi poate trai viata normal din cauza aluia iar eu sunt mai mult ca sigur ca nu ma las pana nu il prind, am 19 ani si nu prea stiu cum sa actionez plus nu sunt in tara, vreau sa fiu ajutat cumva, precizez, pozele erau facute cand ea era inca minora, nu stiu daca asta conteaza dar vreau sa rezolv problema asta cat mai rapid deoarece ma omoara psihic

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa faca plangere penala pentru hartuire si santaj, o poate depune la politie sau Parchetul de pe langa judecatoria de care apartine.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema se rezolva, daca ea depune plangere penala impotriva tipului.
Va fi invatata ce pasi sa urmeze pentru ca individul sa fie prins (chiar daca nu-l cunoaste).

In ce priveste postarile pozelor, daca tipul le expune, atunci va fi si mai grav pentru el!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Printscreen-uri dupa ce ii scrie si apoi plangere penala. Altfel nu va inceta individul.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu se mai complice si sa-i spuna sa le puna, ca ea are deja datele de contactele ale lui si daca le pune pe net, ea il da la Politei si va fi iemdiat arestat pentru santaj, imprastiere de material pornografic si evdient de injosire a persoanei.
Sa duca tot ce are la politie si sa-l dea in gat, inainte sa fie publicate pozele acelea.
Acel tip nu va inceta cu santajul niciodata. Acum a vrut nuduri, apoi vrea sex si mai tarziu va vrea bani. Daca nu il dati acum pe mana Politiei, va continau sa va santajeze toaat viata.

| Bdudbdhdb explică (pentru Violleta2022):

Ea vorbeste cu el pe Facebook, tipul e innebunit dupa ea, ii spune sa nu aibe iubiti, o controleaza si pe mine ma deranjeaza enorm asta, nu ii cere bani, nu ii cere nimic doar ca ii zice sa nu faca aia si aia si o tot tine in suspans ca vezi ca le postez si dupa zice ca glumeste, totusi am vorbit cu ea si am decis amandoi sa ii zica parintilor, ei ii este rusine de ce a facut plus ea nu doreste sa imi dea facebookul lui deoarece crede ca ii vor scrie, va pica ea de vina ca a zis cuiva de caz si va publica pozele, momentsn va vorbi cu parintii ei despre asta si ma gandesc ca vor rezolva ei asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdudbdhdb):

Ce mai are de vrbit cu psihopatul ala?
De ce nu-i inchide toate portitele, sa nu o mai caute?
sa salveze conversatiile si sa mearga la Politie sa raporteze, ca asta nu se va oprii aici.
Este evident ca stie f bine ce face odata, ce nu si-a aratat fata deloc si nu vrea sa fie cunsocut.

| Bdudbdhdb explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce vorbesc ei acolo, nu ma bag ca am incredere in ea, ea nu poate scapa de el deoarece in secunda doi in care ea i-a dat block, el posteaza pozele, cam asta e situatia

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdudbdhdb):

Nu posteaza nimic, pentru ca-i este frica sa nu fie cautat cu politie dupa adresa de Ip.
El doar se joaca cu ea!
El nu-i prost, de ce crezi ca nu-si arata fata si are totul tinut secret, ca sa nu poaa fii identificat, desii politai il poate gasi cu usurinta, dupa adresa de IP, care corespunde cu contractul lui de internet si locatia unde este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o poți rezolva tu în numele ei. Să facă o plângere la poliție pentru hărțuire. cu dovezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai tu cum sa il prinzi, este mai bine sa i si faca politia treaba nu tu, ca daca i ti faci tu dreptate cu pumnul o sa ajungi in puscarie, plus ce treaba ai cu fata aia? Nu este nici sotia ta nici sora ta, esti de doi ani cu ea dar se vede ca ea umblă cu altii si trimite poze nud, fata este c am curvă.

| Bdudbdhdb explică (pentru CristiDinBucuresti):

Repet, asta s-a intamplat dinainte sa fim impreuna dar mersi de informatiewinking

| Celcestietot a răspuns:

Pacat, astea sunt urmarile perfect normale. Doar politia te poate ajuta.

| johnnny123 a răspuns:

Dupa cum au spus si ceilalti, plangere penala pentru hartuire si santaj. Va fi neplacut pentru toata lumea, parintii vor afla toata povestea, etc. dar este singurul mod de a scapa de un obsedat care te santajeaza.

Eu sunt curios cata minte (nu) a avut prietena ta sa trimita poze nud unui om pe care "nu stie cum il cheama, nu stie cum arata". Nu s-a gandit nici o clipa ca se expune inutil unui risc urias? Iti cere un necunoscut poze nud si tu zici "ok, iti trimit acum"?

| mi25 a răspuns:

Plangere direct la politie. Daca il avertizeaza el poate publica pozele pana ce faci plangere.

| Yuoia a răspuns:

Daca nu a avut minte atunci cand le-a trimis, sa aiba acum: reclamatie la Politie pentru hartuire si santaj. Cu toate datele pe care le are despre el. Nu trebuie sa-i spuna lui ca il va reclama. Sa o faca.

| MariaEElena0505 a răspuns:

De ce nu anunța poliția? Părinții? Stiu. Este puțin rușinos sa le spui asemenea lucruri lor, dar uneori trebuie sa-ți recunoști vina. Iar prietena ta, din pacate este de vina. Și băiatul acela este bineinteles. Dacă sta și se gândește ce sa faca, n-are ce face. Asa ca, sa anunțe poliția.

| Bdudbdhdb explică (pentru MariaEElena0505):

Ea vrea sa treaca de la sine, crede ca totul ca fi bine dar va vorbi cu mama ei

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Bdudbdhdb):

Sigur. Cel puțin asta. Însă nu cred ca astfel de lucruri pot sa treaca de la sine. Sper ca se va rezolva și ca totul va fi bine. ‘)

| Bdudbdhdb explică (pentru MariaEElena0505):

Asta ii tot zic si ei dar nu vrea sa ii zica mamei ei ca sunt poze indecente si individul respectiv ii tot zice ca le sterge si dupa o insulta si zice ca le posteaza, i-am zis sa fie tupeista sa nu ii mai raspunda dar ea tot spune ca nu mai vrea sa vorbim despre asta si ca va trece, nu pot face nimic, nu ma lasa :/

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Bdudbdhdb):

Uff..atunci nu stiu ce sa spun. In mod normal, ți-as spune sa-i spui tu mamei tale, dar sigur n-ai face asa ceva.
Dar părerea mea este ca ar trebui sa faca o plângere la poliție. Nici nu ar afla părinții dacă nu e minora. Totul s-ar rezolva in liniște.