| Ionobservator a întrebat:

Bună TPU, am pensie handicap psihic grad 2 permanent, de 1090 lei eu am dreptul de ajutor social de la primărie, sunt singur acasă, părinții au murit, banii se duc pe gaze, curent, mancare, medicamente, am și diabet tip 2 și nu am mai luat medicamentele că nu am avut. Poate știe cineva cat e venitul minim garantat în 2020. Trebuie să mă duc în alte orașe după medicamente pentru diabet că la Tg-jiu unde stau nu sunt în farmacii. Am voie cu starea asta de urgență? Autoritățile mă țin acasă ca să mor, mancare nu, medicamente pentru diabet și pentru boală psihică nu, trebuie să fac ceva să nu fac ceva rău dacă autoritățile nu mă bagă în seamă pentru așa ceva? Am dreptul prin lege să mă ajute fiind și bolnav psihic sau nu?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Fara medicamente, oricat de multa munca fizica sau sport ai face si regim alimentar ai tine, nu-l poti tine sub control. Iar s-a bagat atotstiutoarea sa dea si aici indicatii. Pentru diabetici carne, care sa fie slaba, de regula de vita (nu de vitel sau manzat) este indispensabila. In diabet este necesar de multa proteina de origine animala si peste.
Inca ceva doamna atotstiutoare: omul are indemnizatie de handicap gradul doi psihic. Cine il primeste la munca cu o asemenea boala? Sunt sigur ca nici aici nu a scris el.
Pentru autorul intrebarii.
1. Primaria este obligata ca in aceasta perioada sa te ajute sa poti sa-ti procuri medicamentele. Metode sunt.
2. Nu stiu unde locuiesti, dar daca esti incadrat in gradul II (accentuat) de handicap ai o indemnizatie lunara de 375 (265+110) lei. Nu stiu de unde provine diferenta la venit.
3. Cu un venit de 1090 lei nu esti singurul. O femeie care a lucrat ca infirmiera in spital timp de 42 de ani are o pensie de 1000 de lei. Sunt persoane in varsta care au pensii de 600-700 lei.
4. Medicamentele pentru persoane cu handicap sunt gratuite, indiferent de boala pe care o au.
5. Deplasarea cu mijloace de transport este la fel.
In concluzie, singura problema care se pune este procurarea medicamentelor.
In cadrul primariei sunt persoane care se ocupa cu astfel de lucruri.
Degeaba ne intrebi pe noi - si mi se pare ca ai mai pus aceasta intrebare. Problemele se rezolva la primarie sau la scretariatul comisiilor persoanelor cu handicap.

| Ionobservator explică (pentru CodrutElian1990):

Restul pînă la 1090 este pensie de urmaș după tatăl meu. poate asistență socială de la primărie să mă ajute pînă vine pensia mîncare medicamente pentru diabet am dreptul sau nu?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ionobservator):

Daca inca nu ti-a venit inca pensia stabilita, da poate. Dar asta se rezolva la primarie ca un ajutor provizoriu.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ai deja pensie de handicap, deci ai ajutor financiar.
In ce priveste diabetul de tip 2 este diabet zaharat si daca pui mana sa faci efort fizic, poti slabi si diabetul il reversezi 100%.
Evita sa manaci paine, paste, orez si cereale, mancand mai multe legume si fructe si ocazional cate o bucatica de carne si apuca-te serios de munca fizica, de exemplu pe la gradini si sere, ca-ti va face bine munca fizica, atat la trup cat si la psihic, iar in plus castigi si tu ceva banuti ca sa-ti acoperi cheltuielile.
Daca ai diabet de tip 2, inseamna ca esti supraponderal (gras sau obez), deci este musai sa slabesti, ca sa dispara diabetul.

| Violleta2022 a răspuns:

Raspunde-i tu te rog lui CodrutElian1990 -ca pe mine m-a blocat:
Nu exista diabet de tip A, exista diabet de Tip 1 si Tip 2

Diabetul de tip 1 - este cel cu care te-ai nascut, fiind mostenit de la parinti. In acest caz nu conteaza ca esti gras, slab, inalt sau scund, fiindca diabetul de tip 1 este deja in corpul tau, de la nastere si cu el mori.

Diabetul de tip 2 -numit si diabetul zaharat, il faci in timpul vietii, din cauza obezitatii sau a unor probleme mari de sanatate, care ti-au afectata functionarea normala a ficatului si pancreasului.
Doar diabetul de TIP 2 se poate reversa complet, cu dieta stricta si cu sport. Vorbesc din experinta personala, avand in familie un diabetic de tip2, care a reversat boala.

https://viatacudiabet.ro/......de-tip-2-4

https://doctorbalanica.ro/......alanica-2/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru Annastassia: Mai femeie, cunosc o persoana care nu este nici obeza, nici spraponderala, care face miscare si tine regim si totusi are diabet tip A. Asa ca nu-ti mai da cu parere daca nu sti.
Uite, ca sa-ti testez cunostintele, spune care este factorul principal care duce la aparitia diabetului?

| George3412 a răspuns:

Poți sa te duci în alt oraș cu declarație, asigura te ca sunt farmacii deschise întâi

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru George3412):

Nu ai inteles: are handicap psihic accentuat. Poate sa mearga in alta localitate de unul singur?