| Florinel690 a întrebat:

Am 16 ani, sunt dintr-o localitate de la tara si de 2 ani conduc masina si tractorul pe drumurile din sat. Am inteles ca politia nu poate sa imi faca nimic pe aici deoarece nu sunt indicatoare rutiere si alte prostii de genul asta. Sunt si drumuri cu asfalt si merg si pe ele. Ar mai fi de stiut ca numai eu conduc aceste autovehicole si masina e neinmatriculata. Deci imi poate face cineva ceva daca eu nu ies in drumul principal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai inteles foarte gresit, conducand asa masina savarsesti 2 infractiuni rutiere, respectiv circulatia cu o masina inmatriculata si conducerea fara permis.
Nu mai vorbesc ca savarsesti si contraventii destul de grave, la care sunt amenzi mari, respectiv pentru lipsa ITP si a RCA.
De asemenea poate fi pedepsit si tatal tau, pentru ca ti-a incredintat masina sau tractorul.
Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Te sfatuiesc sa termini cu prostiile, altfel vei da de necazuri.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu savarsesti 2 infractiuni grave. conduci fara permis o masina inmatriculata si pentru asta vei capata un dosar penal de toata frumusetea, si tu si proprietarii masini si tractorului.

Drumurile din sat sunt drumuri publice asa ca intra sub incidenta legii indiferent daca exista sau nu semne, dar nu tu ai de unde sa stii asta daca nu stii legislatia rutiera

| EneCristian a răspuns:

Politia poate sa iti dea amenda si chiar sa faca dosar penal pentru propietarii autovehiculelor tot e o strada tot se considera drept "drum european" mai ales daca e asfaltat totusi ai si tu grija.

| ABCD122 a răspuns:

Dai ciubuc la politisti si stai cu ochii in patru laughing

| MadagasHardwell a răspuns:

Habar nu am ce sa ti raspund, mie sincer mi ar fi frica. peste 2 luni fac 18 si dau de carnet si mi e frica cand pornesc masina laughing deci te felicit pentru astawinking

| Florinel690 explică (pentru MadagasHardwell):

Intr-un fel e bine ca invat. Merg 80-90 cu ea linistit deja. Nu ma panichez cand vad acu acolo laughing)))

| MadagasHardwell a răspuns (pentru Florinel690):

Cine te a invatat sa conduci?

| Florinel690 explică (pentru MadagasHardwell):

Prima data cand eram mai mic ma lasau oamenii din sat sa conduc tractoare. deci asa am invatat. Prima data cu tractorul si pe urma cu masina m-am invatat singur laughing)