| Memebigboy a întrebat:

Am si eu o intrebare, cum as putea sa devin mason?

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fii foarte bogat si sa ai o influenta foarte mare in societate.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ineaparat foarte bogat dar poti sa ai o anumita influenta peste o localitate si eventual o privatizare ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ai vazut un sarac sa aiba influenta intr-o localitate?

| Violleta2022 a răspuns:

Intoarce-te aici peste ani, cand esti milionar in dolari si iti spunem atunci.

| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa ai cazier curat si sa ceri unui mason sa-ti sustina candidatura. Pe urma va trebui sa platesti cotizatii la loja si sa-ti cumperi haine specifice, care pot costa bani.

Daca vrei sa te imbogatesti de pe urma masoneriei, nu tine, masoneria nu este pentru profitori.

| Celcestietot a răspuns:

Daca imi spui unde stai, o sa vin sa te exorcizez pe gratis! Te simti bine?

| FreddieM a răspuns:

De ce ai vrea sa devii mason?

| Bizon95 a răspuns (pentru FreddieM):

Pentru ca ei conduc lumea de la spate

moment in care raspunsul e, ajungi o persoana destul de importanta si o sa fi contactat

| FreddieM a răspuns (pentru Bizon95):

Mersi de interventie, dar preferam un raspuns de natura personala de la tipul care a pus intrebarea.

| Bizon95 a răspuns (pentru FreddieM):

Da, ai dreptate, acum sunt si eu curioswinking

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Te inseli, masonii nu conduc lumea, aia e o teorie paranoida a conspiratiei. Masoneria nu-ti impune sa faci niciun fel de politica, nu-ti impune cum sa votezi, ce religie sa ai, etc. Discutiile politice si/sau religioase sunt interzise in cadrul lojilor masonice.

E adevarat ca in general saracanii nu se baga-n masonerie, de aceea in masonerie vei gasi oameni din clasa mijlocie.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum spui tu, eu sa te contrazic pe tine
si cine sunt eu sa contrazic versiunea "OFICIALA" (sper ca SIMTI ghilimoacele)

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Masoneria e un club social, cum sunt cluburile de sah si de bridge. Masoneria e club de ritualuri si discutii.

Fraternitatile studentesti din SUA au ritualuri de initiere, adesea stupide (hazing). Asa are si masoneria niste ritualuri initiatice, care le dau un sentiment de solidaritate.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

"ritualuri"
sigur, ca nu e nimic rau, sigur, sigur, sigur
poate cauti pe google PENTRU CE sunt ritualurile, s-ar putea sa ai o revelatie

PS esti mason cumva?!?

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Ritualuri de inițiere (hazing) ca să cultive un sentiment de solidaritate. N-are rost să cauți înțelesuri mistice în ritualurile masonice.

Nu sunt mason pentru că ritualurile de orice fel mă plictisesc teribil. N-am să stau să ascult de cincizeci de ori cum recită fiecare nou membru același ritual.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum spui tu, nu e nimic fishy whatsoever
daca zici tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui intrebarea asta nu o sa te primeasca ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Sigur nu ești unul dintre ei? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vei afla niciodata big grin

| Alexandrionelu a răspuns:

Trimite un email cu datele tale la adresa: înscriere@naiv.rău

| Mogiojojo a răspuns:

Daca gasesti raspunsul spune-mi si mie laughing laughing

| awspam a răspuns:

Trebuie sa iei o coasta de la arsenie boca, sa bei sange de ren polar si lapte de cangur

| Andra9pk a răspuns:

:)) cam greu
Nu e ca si cum ai zice ca vrei sa devii preot
Eu zic sa citesti mai bine ce inseamna mason...si gasesti pe google informatiile pe care le vrei.
https://www.masonic-lodge-of-education.com/become-a-free-mason.html