| 12AA a întrebat:

BUNA TPU am si eu o intrebare daca imi uteti raspune : La inceputul anului am tractat o remorca neinamtriculata/ neinregistrata mi s-a luat permisul (dandumi-mi dovada cu drept de circulare pana la solutionarea cazului )si am avut dosar penal. Acum mi-a venit o ordonanta de scoatere de sub urmarirea penala si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ. Momentan mi-a expirat dovada. Cu aceasta ordonanta am dreptul sa conduc, sa cer o alta dovada sau trebuie sa astept sa primesc permisul? MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul sa conduci pana nu ti se restituie permisul de conducere sau obtii alta dovada de circulatie. In caz contrar vei savarsi infractiunea de conducere fara permis si o s-o patesti mai rau, inclusiv ti se poate anula permisul.