| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare este foarte urgenta. Am 16 ani si sunt in Italia, vreau sa plec in Romania cu avionul, este posibil fara unul dintre parinti?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil.
Problema o sa fie daca vrei sa te reintorci in Italia, vei avea atunci nevoie de o declaratie notariala a celuilalt parinte.

regis
| regis a răspuns:

La intoarcerea in tara nu iti trebuie nici un fel de procura, poti veni si singur. Probleme sunt numai la plecare, orice cetatean roman se poate intoarce in tara oricand, de oriunde.

| alessia5158 a răspuns:

Daca esti cetatean roman minor, poti intra in Romania chiar si fara a fi insotit de catre parinti.La intrarea in tara, ai nevoie numai de o carte de identitate sau un pasaport aflate in termenul de valabilitate.

In schimb, la iesirea din Romania, pentru a te putea intoarce in Italia, ai nevoie de o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti. Informatiile mai amanuntite le poti gasesi aici :http://notariat-tineretului.net/......trainatate

p.s. inainte de plecare, informeaza-te la compania cu care zbori daca au cerinte legate de calatoria minorului neinsotit. De exemplu, Wizz Air permite calatoria copiilor peste 14 ani fara insotitor de bord. Tarom-ul, insa, este mai restrictiv :http://www.tarom.ro/......otiti.html

| BiuL a răspuns:

Daca ai procura (facuta la un notar public) da.

| alessia5158 a răspuns (pentru BiuL):

Adica cum?! --- de ce i-ar trebui declaratie notariala(nu procura!) la intrarea in Romania. Afirmai, aici pe TPU, ca ai terminat dreptul --- oare sa nu stii ca nicio tara nu impune restrictii cetatenilor ei de a intra pe teritoriul sau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fugi ma de aici.Tu stii ce e intara? Lasa la primavara. Poti sa te intorci in tara daca ai buletin dar ttrebuie sa mearga mama la notar ca esti mic, esti minor.

| Lisa01 a răspuns:

Atata timp cat ai acordul celuilalt parinte consemnat printr-un act notarial.

| ionutZzG30 a răspuns:

Nu se poate fara un parinte...doar cu autocarul stiu pe cineva Ce face drumuri Italia/Romania daca ai nev de inf iti pot lasa nr lui si vb cand merge.

| Nicu_9539 a răspuns:

Da... atat timp cat celalalt parinte ii face procura notariala celuilant poti sa iesi cu orice insotiitor la fel atata timp cand aman2 parinti fac procura notariala