| Imtheone a întrebat:

am și eu o întrebare!
Eu am 16 ani și locuiesc in România, dar parintii ii mei locuiesc in Germania și vreau sa merg in Londra. Reprezentatul legal al meu este sora mea, ea poate sa îmi facă procura? Sau trebuie neaparat părinții?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sora ta nu este tutore atunci ea nu te poate ajuta, declaratia notariala trebuie sa o dea ambii parinti si tot ei indica insotitorul major. Parintii pot da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania si ti-o trimit prin posta sau curier.

| Imtheone explică (pentru Ioandelasal):

Super! Sti cumva cât costa și dacă se găsește consulat și alt undeva in afara de Berlin?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Imtheone):

Din cate stiu sunt consulate ale Romaniei in Bonn si Munchen.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai scris cu greseli si nu inteleg! Daca parintii tai sunt in Germania si stai cu sora ta, ea nu te poate ajuta decat daca este numita legal ca tutore. Deci: nu stiu care este situatia ta legala!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai este o solutie: sa-ti trimita parintii tai o declaratie notariala din Germania si apoi sa o folosesti. Declaratia trebuie sa imputerniceasca un major sa te aduca in Germania.

| Imtheone explică:

Puteți sa îmi Spune-ți cât costa și dacă găsesc consulat in Stuttgart?