| Sav_Alexandru_1990 a întrebat:

am și eu o întrebare foarte importantă pentru mine.
Mama vrea sa plece in Belgia câteva luni și mi-a spus și mie sa vin o săptămâna. Când ma întorc in țara intru in carantina sau nu sau cum e?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu doar cand te intorci in tara intrii 2 saptamani in carantina, dar si cand intrati in belgia, veti intra automat in carantina 2 saptamani, pe banii vostrii, ca acum se plateste, in special daca nu esti cetatean al acelei tari.

| Pati2500c a răspuns (pentru Violleta2022):

In Belgia nu o sa intre in carantina acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pati2500c):

Dar tu vei intra in carantina obligatorie, 14 zile, cand te intorci.

| Pati2500c a răspuns (pentru Violleta2022):

Momentan Belgia are mai putine cazuri decat Romania, nu se stie inca de intoarcere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pati2500c):

Posibi ca la intoarcere, sa intre in carantina obligatorie de 14 zile.

| Pati2500c a răspuns (pentru Violleta2022):

laughing)) nu de oriunde se intra doamna in carantina. Am prieteni care au plecat din Belgia spre Romania. Vineri a plecat un prieten de aici spre Romania cu avionul si nu a intrat in carantina. Acum cateva zile o ruda a plecat cu masina din nou fara carantina. Nu stiu din ce tara a venit prietenul dumneavoastra, dar va spun si eu tot sigur 100% happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pati2500c):

Ruda mea venise din Belgia, acum 3 saptamani si a fost foratat sa intre in carantina si controlata zilnic de Politie.

Din fericire, anuntul oficial din 27 Julie spune ca lumea revenita din Belgia - este ACUM ok sa intre in Romania.

Uite aici stirea si lista completa cu tarile care au intrare libera in RO:
https://www.mediafax.ro/......e-19441240

| Pati2500c a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, momentan nu intra in carantina cei care vin in Belgia sau dinspre Belgia

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi aici:
"Ultima actualizare: 24 iulie 2020
Atenţionare COVID-19
La data de 23 iulie a.c., în urma întrunirii Consiliului Național de Securitate al Belgiei, premierul a anunțat că, în contextul unei creșteri a numărului de cazuri de COVID-19, începând cu data de 25 iulie, persoanele care călătoresc în scop turistic în afara Regatului Belgiei sunt obligate să completeze la întoarcere un formular care va fi disponibil pe pagina de internet a MAE belgian: www.diplomatie.be.

Acest formular trebuie completat de cei care se întorc din cele trei zone (roșie, portocalie și verde), indiferent de gradul de risc. În funcție de zonă, de gradul de risc și de recomandările autorităților, la întoarcere turiștii își asumă responsabilitatea efectuării unui test COVID-19 sau de intrare în autoizolare"

sursa:
http://www.mae.ro/travel-conditions/3673#804

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cand....acum nu intri. Peste 1 luna cine stie.

| cristimihailov a răspuns:

Pana atunci, se va impune carantina.

| vmalex21 a răspuns:

Deocamdată nu deoarece Belgia e pe lista țărilor,, verzi,, Mai repede exista sanse sa fii băgat acolo in carantină cu toate că Belgia nu impune deocamdată carantinare.Suna la Ambasada Belgiei!

| Pati2500c a răspuns:

Nu intri in carantina in Belgia. Eu sunt in belgia deja si Romania e zona portocalie pentru cei de aici. Belgia cere doar un formular pe care il primesti cand achiti biletul de avion si un test de corona. Dar nu vei intra in carantina pentru ca ro nu e zona rosie Atenţionare COVID-19

STARE DE URGENȚĂ: NU

La data de 23 iulie a.c., în urma întrunirii Consiliului Național de Securitate al Belgiei, premierul a anunțat că, în contextul unei creșteri a numărului de cazuri de COVID-19, începând cu data de 25 iulie, persoanele care călătoresc în scop turistic în afara Regatului Belgiei sunt obligate să completeze la întoarcere un formular care va fi disponibil pe pagina de internet a MAE belgian: www.diplomatie.be.
Acest formular trebuie completat de cei care se întorc din cele trei zone (roșie, portocalie și verde), indiferent de gradul de risc. În funcție de zonă, de gradul de risc și de recomandările autorităților, la întoarcere turiștii își asumă responsabilitatea efectuării unui test COVID-19 sau de intrare în autoizolare.

La data de 14 iulie, au fost revizuite condițiile de intrare pentru cetățenii care intră în Regatul Belgiei în scop turistic (călătorie neesențială), în funcție de zonele de proveniență:
zona verde - fără măsuri specifice
zona portocalie – autoritățile solicită consultarea medicului în vederea efectuării unui test COVID-19 și pentru o eventuală recomandare de autoizolare la domiciliu. Aceste solicitări nu sunt obligatorii.
zona roșie – autoizolarea și efectuarea unui test COVID-19 sunt obligatorii.

România a fost inclusă, începând cu 12 iulie a.c., pe lista statelor din zona portocalie, cetățenii care intră din România în Regatul Belgiei fiind obligați să completeze și formularul Public Health Passengers Locator Form.

Condițiile de călătoriile către și dinspre Belgia sunt disponibile aici: https://diplomatie.belgium.be/fr și aici: www.info-coronavirus.be/fr

Începând cu data de 15 iunie 2020, Belgia autorizează călătoriile spre și dinspre statele membre UE, inclusiv Regatul Unit și cele 4 state membre ale spațiului Schengen (Elveția, Norvegia, Islanda și Liechtenstein).

Aici sunt informatiile de la ambasada. Dar te asigur ca nu intri in carantina in belgia

| mariusdaniel112 a răspuns:

Nu intri nici in belgia nici in Romania. Intra maine pe mae.ro
-conditii de calatorie
Sa nu crezi nimic din ce vezi la televizor si nici persoanele care se uita la stiri?