| Szatmari_Noemi_1996 a întrebat:

Buna Tpu..Am si eu o intrebare, la care nu prea am gasit raspunsuri si sper ca cineva dintre voi sa stie ceva.
Deci parintii mei in curand o sa bage divortul, dar problema este ca mama a cumparat o casa nu demult de la primarie, desi tatal meu ( care nu are nici loc de munca) a fost bagat in contract dar nu este codebitor ( plata o face in rata mami) ceea ce ma intereseaza este, ca cum va afecta acest lucru divortul? Va avea el drepturi asupra casei sau va avea drepturi de a cere o suma sa renunte etc? ( Am o sora minora si titularul este mama) scuze pentru punctuatii si greseli, am scris de pe tastatura fara limbii diverse.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Divortul nu va fi afectat de cumpararea casei dar va fi afectat partajul (impartirea) bunurilor comune (dobandite pe perioada casatoriei). Daca tatal solicita si partajul casei atunci mama ta va trebui sa dovedeasca ca a cumparat casa numai cu banii ei si ca tatal nu a contribuit cu nimic.

| Szatmari_Noemi_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Mama are dovezi deoarece eu sunt codebitor la banca de unde a imprumutat casa, iar casa fiind cumparata doar de catre ea este dovedita de 2 ginanti, el nu are dovezi de nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Szatmari_Noemi_1996):

Atunci n-o sa fie probleme la partaj, mama ta poate dovedi ca tatal tau n-a contribuit la cumpararea casei, asa ca aceasta va fi exclusa din bunurile comune partajabile.

| Szatmari_Noemi_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspunsuri!