| euuilem a întrebat:

am un prieten caruia i-a decedat tatal, mama lui e cam nebuna si a plecat de cativa ani de acasa (prin strainatate), problema este ca baiatul are 15 ani si trebuie sa isi faca buletinu (nici scoala nu o poate continua fara buletin). Intrebarea este : Poate merge cu vreun ne-am apropiat sa isi faca buletinul, daca da ce acte ii trebuie in afara de certificat si actul de propietate? Va multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La prima carte de identitate trebuie sa mearga cu un parinte sau un reprezentant legal, nu poate merge cu orice persoana.
Daca mama nu este acasa va trebui sa ceara numirea unui curator, la primaria localitatii de domiciliu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca poate merge cu un neam, poate merge si singur daca vrea, si dupa cate stiu nu-i trebuie decat certificatul de nastere si 5-10 lei pentru poza.La buletin nu trebuie actul de proprietate in niciun caz, ci doar cert.de nastere.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Ii mai trebuie buletinul mate/tatalui sau al redei cu care merge, adica a celui in grija carui este.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

De fapt, eu stiu ca aveam un plic mare cu niste acte de la primarie, dar daca se duce la o sectie de politie si intreaba ce ii trebuie, sigur ii spune tot.