| robert1025 a întrebat:

Am un teren, care este prins între alte 4, iar eu nu pot intra, nu am nici o cale de acces. M am interesat și la primărie, dar ei spun ca nu au ce face. Exista vreo cale legală de a face ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista 2 cai legale pentru rezolvarea drumului de acces:
1.Te intelegi cu un vecin, mai ales cu cel pe terenul caruia drumul de acces ar fi mai scurt, pentru a incheia o intelegere privind servitutea de trecere si inchei un act in acest sens la notarul public.
2. Daca nu poti rezolva asa atunci ramane sa dai in judecata un vecin, pentru ca instanta sa stabileasca servitutea de trecere.

| romeo78 a răspuns:

Este un lot moștenit?
Dacă da, ați luat o mare țeapă. Dacă nu, atunci la tribunal. Dacă terenul dumneavoastră este încadrat de alte 4 loturi câștigate în tribunal trebuie să dați în judecată primăria locală, cu serviciul de intabulare, firma cadastrală care nu a ținut cont că v-a bloca accesul la terenul dumneavoastră.
În tribunal veți găsi dreptatea, mai ales dacă a existat înainte un drum de acces la terenul dumneavoastră.