| bobolina27 a întrebat:

Am vandut un telefon in valoare de 1000 lei acum o luna si o saptamana iar azi m-a sunat tipul care l-a cumparat ca isi vrea banii inapoi si ca a depus deja plangere impotriva mea la politie pentru inselatorie si ca am doua variante,ori ii dau banii lui, ori saptamana viitoare vine cu politia la mine si ii dau fortat banii. Mentionez sa spun ca stia ca sunt minora si din cate stiu eu e ilegal sa cumperi lucruri de valoare de la un minor daca nu este si unul din parinti de fata.Nu i-am oferit garantie,chitanta,bon sau acte si in plus era si noapte cand l-a cumparat. Nu are nicio dovada ca i-am vandut eu ceva sau ca mi-a oferit o suma de bani. Daca ar fi fost vreo problema cu telefonul probabil m-ar fi sunat in primele zile sau in prima saptamana, dar dupa o luna si o saptamana eu nu am nicio certitudine ca mai este telefonul care i l-am dat. Nu i-am influentat sub nicio forma decizia ba chiar i.am zis ca l.am primit cadou si nu stiu daca este original sau nu. Consider ca l-am informat in privinta produsului,iar decizia lui de a-l cumpara a fost o alegere, nu o obligatie sau ceva asemanator. Ce credeti? Pot pati ceva?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Nu poate veni cu politia cand vrea el, politia nu umbla sa recupereze banihappy
este un raspuns violent pentru a te intimida. se incadreaza la acte de amenintare.
mai degraba poate fi el acuzat daca incearca sa te intimideze sau sa te forteze.
poti tu sa ii faci o plangere la politie fara sa te temi ca se va lua politia de tine. in plus politia te va proteja. ei nu se ocupa de solutionarea litigiilor intre cumparator si vanzator.
nu te poate forta cumparatorul sa-i dai banii inapoi. doar un judecator poate sa decida asta si nu cred ca este cazul.
eu spun sa nu-ti faci griji. nu este nimic ilegal din ce ai facut tu (din ceea ce spui tu). i-ai dat un telefon stricat? furat? nu valoreaza cat ai cerut? de ce iti faci griji?
cu siguranta nu vei pati nimic insa stai deoparte de el. pare frustrat. cum spui tu, posibil sa-l fi stricat intr-o luna sau si-a dat seama ca vrea altceva acuma. in plus l-a folosit.
nu-i da banii inapoi.
era datoria lui sa faceti un contract de vanzare cumparate sau sa-ti ceara o chitanta de mana.
nu stiu cum e treaba cu minorii insa te sfatuiesc sa mergi sa intrebi un avocat. o poti face si telefonic. cauta pe google: telefon avocati barou (judetul tau/localitatea ta)
dupa cum ti-am spus poti sa faci tu o plangere la politie daca te mai ameninta vreodata, pentru ca este o amenintare ce face el. daca o face nu spune nimic. spun-i ca vei vorbi cu parintii tai si ei il vor contacta. urmatorul pas este sa suni la politie fara sa-i spui lui si sa le spui ca te ameninta, apoi fa ce-ti spun ei.
intre timp vorbeste cu parintii tai despre incident.
data viitoare sa ai un adult cu tine.
putea sa-ti ia si telefonul si sa nu-ti dea bani, ai fost norocoasa.

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Stai linistita.lasa-l sa apeleze la politie, cu toate ca nu cred ca o va face.cum a cumparat telefonul de la tine? nu-i mai raspunde la telefon.

| Evolution a răspuns:

Nu poti pati nimic, daca nu are nici-o dovada ca a cumparat de la tine si a trecut mai mult de o saptamana nu are ce sa iti faca.

| slow0 a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa ti se intample nimic, daca avea de facut vreo reclamatie o facea in primele 3zile, acum dupa ce l-a stricat vrea banii inapoi. El e de vina pentru tot.

| bobolina27 explică:

Va multumesc frumos tuturor, chiar mi-ati fost de mare ajutor.m-ati facut sa ma linistesc si daca o sa mai continue cu amenintarile o sa depun o plangere impotriva lui!

| 4everFriend a răspuns:

Stai linistit. Nu se intampla nimic, el a stricat telefonul. Si faza cu politia ti-a spus-o ca sa te sperie. Si chiar daca vine cu politia, nu are ce sa faca, a fost vina lui. Sa nu ii dai niciun ban.

| jaber a răspuns:

Eu zic sa te linistesti. Te-a amenintat cu politia doar ca sa te sperie. Politia nu se va deplasa nicaieri fara motive doveditoare ca s-a comis o infractiune. Ex : telefon furat, chitante false e.t.c. Cu atat mai mult, nici nu-l vor baga in seama cand vor auzi ca a lasat sa treaca o luna de la eveniment