| Sebi_Barbieru_1993 a întrebat:

As dori sa stiu daca este ilegal a le impune elevilor sa nu paraseasca corpul scolii in timpul orelor de curs (elevii nu au voie nici in curtea scolii, sunt inchisi in cladire) si sa imi dati un link cu legea privitoare la aceasta.Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Statutului elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4742/2016, citez:
"ART. 14. Elevii au următoarele îndatoriri:
  a) de a frecventa toate cursurile, de a se pregăti la fiecare disciplină de studiu, de a dobândi competenţele şi de a-şi însuşi cunoştinţele prevăzute de programele şcolare;
b) de a respecta regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar;
ART. 15. Elevilor le este interzis:
k) să părăsească perimetrul unităţii de învăţământ în timpul programului şcolar, cu excepţia elevilor majori şi a situaţiilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ;"
Fata de aceste prevederi se poate socoti ca elevii trebuie sa respecte si sa nu comita incalcari ale acestui statut si nici ale regulamentului propriu al scolii, daca acolo se prevede ca nu au voie sa paraseasca cladirea in timpul orelor.

| KiszMy a răspuns:

Dacă ai 18 ani împliniți poți să ieși oricând din unitatea de învățământ dar te poate exmatricula pentru astawinking