| HappySadness a întrebat:

As vrea sa merg in Anglia la iarna. Problema este ca am 16 ani si doresc sa merg neinsotit pana acolo, la matusa mea, de unde ma va lua ea in grija.
Imi trebuie pasaport, chiar daca am buletin?
Ce trebuie sa fac sa pot merge singur?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

E de ajuns buletinul, carte de identitate! Iti mai trebuie si procura de la ambii parinti pentru insotitor. Daca pleci cu avionul procura se face pe numele firmei care executa transportul, daca pleci cu autocarul procura se face pe numele soferului. In cazul asta soferul trebuie sa-si scoata cazierul judiciar de la politie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-ti trebuie neaparat pasaport, poti merge si cu cartea de identitate (cu buletinul de identitate nu poti merge, dar sigur n-ai buletin ci CI).
De asemenea ai nevoie de o declaratie notariala (nu procura) a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa caz, personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.

| IzZyY a răspuns:

Pentru a putea merge singur, trebuie sa ai 18 ani dupa cum stiu eu. Si nu, din ce stiu eu nu iti trebuie pasaport ci poti sa mergi cu buletinul in tarile care fac parte din UE(Uniunea Europeana)

| Cos_Cosmyno_1998 a răspuns:

Daca mergi cu avionu trebuie sa aiba grija o stewardeza de tine dar daca cu microbuzu trebuie sa faci procura pe sofer..trebuie sa ia buletinu lui. funda plz