| flaviucss a întrebat:

as vrea sa stiu daca e posibila calatoria in strainatate a minorilor fara insotitor major dar cu acordul parintilor. Vreau sa merg din Romania in Italia cu avionulhappy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibila, daca in declaratia data de parinti se indica ca insotitor personalul de bord al avionului(indicand compania aviatica si numarul zborului). Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti iesi din tara fara un insotitor major(acesta poate fi insotitorul de bord al cursei aviatice pentru care unele companii percep o taxa) Documenteaza-te de aici : http://www.politiadefrontiera.ro/ urmand pasii : "conditii de calatorie" >>"cetateni romani " >> "conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori". Ultimul pas indicat, daca citesti cu atentie, face trimitere la un model de declaratie notariala pe care trebuie sa o ai la iesirea din tara. Numai bine!

| alinutza92r a răspuns:

Din cate stiu, da, este posibil dar doar cu semnatura de la un parinte sau tutore

| flaviucss explică:

Inca ceva, parintii mei sunt divortati iau eu locuiesc in Italia impreuna cu mama mea