| alexandru17 a întrebat:

asigurarea masinii mele este valabila dar nu am hartia doveditoare si este inmatriculata pe Austria, in caz de ma opreste politia ce se poate intampla? Imi ia numerele? Amenda?

2 răspunsuri:
| khwewljewew a răspuns:

Lipsa poliţei de asigurare RCA se sancţioneaza conform art. 64 din Legea nr. 136/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, privind asigurarile si reasigurarile in Romania, cu amenda cuprinsa intre 1000 si 2000 de lei.

De asemenea, se ia masura retinerii certificatului de inmatriculare sau inregistrare, iar placutele cu numarul de inmatriculare sau inregistrare se retrag (conform art. 112, alin 1, lit. s, respectiv art. 112, alin 3 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare). In cazul in care constata lipsa politei RCA, politistul rutier va elibera o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie. Certificatul de inmatriculare va fi restituit in momentul prezentarii documentului privind incheierea asigurarii.

| Costache_Andy_1998 a răspuns:

Daca nu ai hartia care devedeste ca ai asigurare trebuie sa faci alta pentru ca garda te opreste imediat pentru ca nu ai numere de Romania si daca vede ca nu ai hartia o sa zica garda ca ai cumparat-o la negru deci amenda sigura!