| Daniel09857 a întrebat:

astazi urmeaza sa merg cu un prieten sa ne plimbam prin padure cu o masina de teren, el are carnet, masina are numere, toate actele la zi, insa am auzit ca nu ai voie sa mergi pe toate drumurile din padure. Am mai fost o data cu el, acum 2 sapt prin padure, iar dupe 2 ore de mers, din fata a venit un om cu o dacie si ne-a spus sa ne intoarceam, ca nu avem voie sa mergem pe acel drum in continuare, insa nu l-am bagat in seama, s-a tinut putin dupa noi, dupa care nu cred ca a mai incercat sa vina... Nu era drum privat, asta stiu sigur, pentru ca am intrebat un padurar ziua urmatoare de drumuri private din padure (forestiere) si a spus ca in zona unde am mers noi, nu sunt drumuri private, ci doar dupa o localitate si nu am trecut de acea localitate, ce alte motive ar putea fi sa nu ne permita a trece pe unele drumuri? Ce sanctiuni exista? Tin sa mentionez ca la un moment dat este o bifurcatie, unde scrie ca la dreapta, nu este permis accesul cu orice mijloc de deplasare cu motor si sub asta scrie, "pentru masini, moto. atv" stanga si noi in stanga am luat-o.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Poate ați mers printr-o rezervație, de asta accesul cu mașini de teren și ATV-uri este restricționat. Știu asta precis că în zona unde stau e vb aia cam la tot pasul rezervații.De la rezervația de stejar pufos(pădurea Baciu) până la Fânațele Clujului, sau pădurea Făgetului.Toate au drumuri forestiere, dar turele Offroad sunt nepermise că sunt rezervații.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Durmurile private au in general semne de acces interzis.
atat timp cat nu exista aceste semne si nu intrati in vreo rezervatie naturala sau altceva nu vad de ce ar fi accesul interzis.

Cat despre oameni care isi dau cu parerea, e plin peste tot, trebuia sa il intrebati de ce nu aveti voie acolo si sa motiveze ce zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur, orice drum interzis are și un indicator. big grin