| Addrriiaannaaaa a întrebat:

azi la scoala am avut o "bataie" intre mine si o colega, bataie e mult spus. Eu am reusit s-o trag de par si atat.
Faza e ca isi bate joc de la mine de la inceputu lui a 10-a si mi s-a cam pus,mai ales ca azi i-am zis sub o nota ironica "vezi tu ce bataie ca la mâț iti dau!" Si dupa ore a zis sa ne batem,am acceptat,faza e ca s-a dat la mine si m-am speriat,asa ca am tras-o de par si a vrut sa imi dea un pumn in fata,dar n-a mai apucat sa imi dea ca s-a bagat un bun prieten.La final,mi-a zis acea colega sa vin cu mama luni la scoala si ca o sa umblam prin instante.
Intrebarea mea e,se poate intampla ceva doar ca am tras-o de par? In sensul sa mi se scada nota la purtare sau sa umblam prin tribunale cum a zis ea? Sunt disperat, ajutor broken heart

Răspuns Câştigător
| DreamerBoy a răspuns:

Tu chiar o crezi? Nu vei umbla prin tribunale si nu vei avea nota scazuta la purtare din atat. Stai calm. Nu ar baga-o nimeni in seama la tribunal pentru o chestie minora precum asta.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti faca plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente dar nu cred ca o sa se ajunga in instanta pentru atata, mai ales ca o sa ai scuza provocarii, daca ea te-a chemat si poti dovedi asta.
Daca incidentul a fost in cadrul scolii atunci iti poate fi scazuta nota la purtare sau sa fii sanctionat disciplinar cu alta sanctiune.
Nu este nevoie ca mama ta sa mearga la scoala, nu colega ta poate sa-i ceara asta, doar conducerea scolii si, eventual, dirigintele. In orice caz ar fi bine sa spui parintilor, ca sa fie pregatiti daca vor fi chemati.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se ajunge prin tribunale din atata lucru, dar daca fata face plangere la diriginta, poate sa ti se scada nota la purtare.
Cat priveste venitul cu mama la scoala, nu-i cazul inca!
Daca se ajunge la scandal, diriginta va suna pe mama ta sa o cheme la scoala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E o poveste trasă de păr. La fată îi place trânta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Ce poate fi mai frummos ca 2 fete sa se bata happy.
As fi vrut sa vad faza

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ambele sunt fete? Femeia de tip nou! Dacă știam, nu mă băgam să răspund.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum adica isi bate joc? Ce iti face mai exact?
Si esti fata sau baiat?

| Drsss a răspuns:

Dacă s-ar ancheta penal trasul de par la scoala nu ar mai fi elevi in Romania?, a zis sa te sperie, stai linistită!

| idkkkkkk a răspuns:

Daca s-a dat la tine nu trebuia sa te pui la mintea prostului, daca ea asa e invatata de acasa cu bataia, las o drecu in pace...

| ContNmc7 a răspuns:

Ceea ce a spus ea ca "veti umbla prin instanta" e minciuna, doar dacă ai lovit-o. Cel mai probabil o sa iti scada nota la purtare si o sa ai un nou dușman de acum incolo. Succes mai departe si stii vorba aia, nu te lua dupa mintea prostului, nu iti compara inteligenta cu ceilalti, e un sfat pe il traiesc si eu.

| DrXD a răspuns:

Ca la scoala. Nu o sa se intample nimic. Nici macar nota la purtare n.o sa fie scazuta, cel mai probabil o sa fiti certate si cam atat.
Faza cu tribunalul a fost ca sa te sperie putin, n.are nici o dovada la cele intamplate.
Fii calma si evita conflictele.
Seara faina!