Întrebare recomandată | Andeee a întrebat:

Buna TPU.Cand trebuie sa imi schimb buletinul la 18 ani,imi trebuie si certificatul de nastere? Eu l-am pierdut, si de parintii mei nu stiu nimic. Daca am nevoie de el la schimbarea buletinului, unde il pot da pierdut? Si am nevoie de semnatura parintilor ca sa il ridic?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La preschimbarea CI ai nevoie de certificatul de nastere. Poti obtine un duplicat al acestuia de la Starea civila unde a fost inregistrata nasterea. Te duci acolo, completezi o cerere si te costa cca 100 de lei. Nu ai nevoie de parinti pentru aceasta.

| Goguletzu a răspuns:

Ai nevoie de proprietarul locatie in care iti faci veacul...trebuie sa confirme ca locuiesti acolo(adica noua adresa care o sa o ai pe beletin laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai nevoie şi de Certificatul de naştere - vezi detalii la linkul : http://www.dlep-iasi.ro/......ni--1.html

Dacă ai peste 14 ani ( după cum presupun ), poţi merge SINGURĂ şi depui o Cerere pentru eliberare DUPLICAT după Certificatul de naştere - vezi detalii la linkul :
http://www.dlep-iasi.ro/......29--2.html

Toate cele bune.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Da, ai nevoie, iar certificatul de nastere, iti poti face altul, si la mine s-au pierdut toate actele, certificatele tuturor din familie si mama a facut altele.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Da, ai nevoie de certificatul de nastere