Întrebare recomandată | sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Care este procesul de cumparare a unui apartament? Unde trebuie sa te duci si ce anume sa faci? Cum este procesul cu intabularea imobilului etc? (Bucuresti)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand vezi apartamentul, verifici tot ce tine de apartament (instalatie electrica, termica, gaz, apa, dupa caz si apoi te intelegi cu vanzatorul asupra pretului si modului de plata.
Vanzatorul va merge la notarul public cu care ati cazut de acord si acesta va solicita extrasul de CF pentru autentificare si va fixa data si ora pentru incheierea contractului.
Va veti prezenta la notarul public, cu actele de identitate si veti semna c.v.-c. Notarul public il va autentifica, va incasa de la tine onorariul notarial si tariful pentru intabulare, veti primi cate un duplicat si notarul public va trimite unul la CF pentru intabulare. Iti va spune cand sa te prezinti la el pentru a primi extrasul CF de informare in care apartamentul apare ca intabulat pe tine.

| sierra1 a răspuns:

Ai banii?

du-te o firmă de imobiliare, te "rezolvă" ei și te mai și fereste de țepe

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La notar.

| Zuzu1991 a răspuns:

EVIDENT ii spargi lui google mufa si 3 dinti din fata:
https://www.google.com/search?q=ce+trebuie+sa+faci+sa+cumperi+un+apartament

e foarte probabil sa cumperi un apartament doar odata in viata, deci, eu as citi cat as putea articole pe google inainte sa dau cei mai multi bani din viata mea dati o singura data

| Iote a răspuns:

Dupa ce vizionezi zeci de apartamente si te hoatarasti la unul... mergi la notar.
In general vanzatorul vrea un avans. Nu e indicat sa se dea unul mare. Dar e bine sa fie facut tot la notar. Pentru cativa lei in plus, esti ferita de neplaceri.
Presupun ca ai banii cash.
Spune cineva mai sus de agentie imobiliara. Atentie: ei vor comisiona intermedierea cu un procent intre 2% si 3% din valoarea apartamentului!
Mai mult are de umblat vanzatorul pentru obtinerea unor acte. Pentru ca nu se poate plati cash, tu vei merge la Banca ta unde ai banii si vei face un ordin de plata catre vanzator. El sa-ti dea numarul lui de cont.
Mergeti la notarul ales unde faceti actul de vanzare-cumparare. Tranzactia nu se mai face daca imobilul nu este deja intabulat in CF. Notarul refuza asta, indiferent de dorintele voastre. Dupa vanzare, notarul va face modificarea in CF (adica un fel de intabulare) in sensul ca te va trece pe tine proprietara.
Daca insa iei credit de la Banca, ai si tu ceva de umblat. Cu dovezi de venit, aprobari, etc.
Sa-l stapanesti sanatoasa!