| gellalbie4ever a întrebat:

Bună TPU,
Ce înseamnă contract de muncă pe termen nedeterminat?
Se poate anula? Dacă da, când și cum?
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca pe durata nedeterminata este acel CIM in care este prevazuta doar data de incepere a muncii si nu este prevazuta o data de incetare.
Se poate anula CIM prin constatarea nulitatii acestuia, in caz de incalcarea prevederilor legale obligatorii la incheierea acestuia.
CIM poate inceta si prin demisie, pensionare, desfacere disciplinara sau in alte cazuri la initiativa angajatorului.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De anulat, îl anulează instanța, vezi aici

https://www.codulmuncii.ro/art_57_1.html

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acest lucru stie seful care te a angajat se vede ca ai fost foarte atent cand ai semnat contractul, varză nu stii ce ai semnat?

| mihai69 a răspuns:

1. C.I.M. care nu trebuie reînnoit, valabil până mori sau ieși la pensie, which comes first.
2. Nu, dar se poate încheia. Amiabil sau disciplinat.
3. Amiabil? Cu acordul părților sau prin demisie. Disciplinar - faci o tâmpenie sau chiulești și ești concediat.

| Frank51 a răspuns:

Înseamnă la propriu pe perioada nedeterminată, se poate anula fără motiv în primele 90 de zile, sau cu preaviz de 20 de zile după cele 90 de zile.

| cfrtobias a răspuns:

Iti dai demisia si se anuleaza

| cfrtobias a răspuns:

Probabil ai lucrat un timp si ti-au prelungit contract definitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in perioada de proba adica primele 2 saptamani poti sa bagi lichidare normal dar dupa trebuie sa vorbesti si sa le spui cu 2 saptamani inainte, asa iti face lichidarea. Evident la locul urmator de munca ei pot sa sune si sa vada ca ai plecat asa dintr-o data si o sa te intrebe